Skalná, Karlovarský kraj – Vildštejn byl postaven jako románský vodní hrad v roce 1166 na skalním žulovém ostrohu. První písemná zmínka o hradu pochází ale až z roku 1225. Postupně k němu byla přistavěna i zámecká budova. Dlouho byl hrad veřejnosti nepřístupný a chátral.
V majetku rodu Nothaftů byl hrad do roku 1298. Za husitských válek získali hrad Šlikové. Pro odboj proti českému králi v roce 1452 byl hrad vojskem Jiřího z Poděbrad vypálen. Tolik očekávaný klid a pokoj zavládl na Vildštejně až za vlády Trautenberků. Ten však netrval dlouho, jen do začátku třicetileté války.
V roce 1818 městečko Skalná vyhořelo a požárem byly postiženy zámecká i hradní budova. Od roku 1950 hrad i zámek byly totálně zdevastovány a téměř zničeny.
Chátrající památka upoutala pozornost pana Zdeňka Buchteleho. Ten s partou brigádníků v letech 1985 – 1989 usiloval o záchranu hradu a zámku a chátrání se jim podařilo zastavit.
VILDŠTEJN BYL ZACHRÁNĚN
Zlomovým okamžikem se pro Vildštejn stal rok 1999, kdy jej zakoupil Miroslav Pumr, který po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce hrad v roce 2001 otevřel veřejnosti. Budova hradu nyní vyžaduje rekonstrukci střechy a krovu, která bude v blízkých letech realizována.
NÁLEZ OSTATKŮ ZAZDĚNÉ ŽENY
V roce 1987 zde došlo při přestavě na pivovar k zajímavému nálezu. Jednalo se objev původně zazděné ženy. V komíně hradu byla objevena schránka s uloženými ostatky lidského těla. Uložená lebka měla malý otvor ve spánku, který byl způsoben násilím.
Při zkoumání antropologického výzkumu historických osobností a vývoje člověka Národního muzea v Praze bylo zjištěno, že se jedná o ostatky ženy ve věku 50 – 60 let, která byla pravděpodobně hluchá a byla mučena. Žila zřejmě v 17.-18. století.
Podle místní pověsti se vyznala v bylinkářství a měla čarodějnické a věštecké schopnosti.
Na hradě je též Hasičské muzeum (psali jsme ZDE) nebo středověká hodovna.