Klíny – Kousek od Mníšku, na vrchu Jeřabina stojí stejnojmenná rozhledna. Láká svým 360stupňovým výhledem do Krušných hor. Nově k ní vede příjemná trasa z Klínů. Je značena zelenou turistickou značkou, přičemž nejde o příliš náročnou cestu. Měří 5 km a zdoláte ji za necelé dvě hodiny.
Pěkná nepříliš dlouhá značená trasa k Jeřabině dosud chyběla. Na rozhlednu se lze dostat po červené stezce z konečné zastávky autobusové linky č. 13 (MHD Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova) na Křížatkách. Jenže trasa vede téměř celou cestu po silnici a stále do kopce. Z druhého směru, z Mníšku vede nedlouhá žlutě značená stezka. Jenže opět pouze po silnici. Na Mníšek navíc nejezdí žádná autobusová linka. Turisté proto mohli jet autobusem na Novou Ves v Horách, od zastávky U rybníčku pak po Naučné stezce Flájská hornatina dojít do Mníšku a posléze po již zmiňované žluté se vydat na rozhlednu. Nejčastěji však lidé přijeli autem na parkoviště, které je jen pár desítek metrů od rozhledny.
Trasa začíná na Klínech u penzionu Stará škola. Foto: jip
Na tomto rozcestí se rozděluje zelená trasa, kterou se dostanete k Jeřabině a modrá, vedoucí k janovské přehradě. Foto: jip
Klínská cesta je velice pohodlná. Foto: jip
Nově značená zelená trasa začíná na Klínech u penzionu Stará škola, resp. u autobusové zastávky Klíny, hostinec. Prvních cca 600 m vede po lesní cestě z kopce směrem k janovské přehradě, pak se ale odbočí doleva na krásnou Klínskou cestu. I po ní se nejde dlouho. Po chvíli se odbočuje na spojnici – lesní cestu, která celkem příjemně obchází údolí potoka Loupnice. Nejde, s výjimkou několika velmi krátkých úseků, o nijak zásadní stoupání, ani klesání. Lehce zvlněná trasa je vhodná i pro nepříliš zdatné turisty. S kočárkem se na ni ale nevydávejte.
V údolí loupnického potoka se křižuje Přehradní cesta. Foto: jip
Na krátkých úsecích bylo místy mokro. Jednalo se ale spíš o výjimku. Foto: jip
Údolím teče řada potůčků do janovské přehrady. Foto: jip
A lesy jsou plné těchto impozantních velikánů. Foto: jip
Trasa je perfektně značena z obou směrů. Nemůže se tedy stát, že byste z trasy sešli. Foto: jip
Rozhledna na Jeřabině musí odolávat horským podmínkám. Poprvé byla otevřena už v roce 1884. Tedy šlo o 11 metrů vysokou dřevěnou věž. Za její výstavbou stál německý turistický spolek. Bohužel povětrnostní podmínky a hlavně 1. světová válka byly příčinou jejího zničení. Němečtí turisté se nenechali odradit a vyhlídku vystavěli v roce 1929 znovu. Cedulka na současné rozhledně hlásá, že největší podíl na obnově rozhledny měla dvojice zasloužilých členů Spolku pro Krušnohoří Illing – Weber. Historie se však opakovala – co z rozhledny zůstalo po vřavě 2. světové války, to dokázali zničit vandalové. Z rozhledny tak zbyly jen základy úplně původní věže. V roce 2009 naštěstí nadšenci ze Sport areálu Klíny vyhlídku obnovili do její podoby z roku 1929. Ochoz rozhledny je záměrně nekrytý, aby nelákal k přespávání.
Ukazatel pod rozhlednou Jeřabina. Foto: jip
Značení je úplně nové a září do dálky. Skvělá práce značkařů, kteří se značení věnují ve svém volném čase. Foto: jip
Současná podoba rozhledny vychází z její druhé verze postavené v roce 1929. Foto: jip
Výhled z rozhledny na krásné krušnohorské lesy. Foto: jip
Když už dojdete na rozhlednu, vydejte si i o pár metrů dál, na vrchol Jeřabiny se skalními masivy Střecha, Psí hlava a Vyhlídka. Foto: jip
A kam dál z rozhledny? Buď opět po zelené zpět na Klíny. Nebo po zmiňované červené na Křížatky. Zpět na Klíny lze dojít i přes Mníšek. Příjemná cesta je po Kostelní cestě. K ní se dostanete po silnici 271, přičemž si nenechte ujít procházku přímo pod vrtulí větrné elektrárny.
Další možností je se vydat na již zmiňovanou Novou Ves v Horách. Jak z Klínů, tak z Nové Vsi v Horách jezdí autobusová doprava Ústeckého kraje.
Upozorňujeme, že v mobilní aplikaci Mapy.cz ještě není trasa vyznačena.
Zeleně značená trasa z Klínů na rozhlednu Jeřabina měří 5 km. Zdroj: Mapy.cz