Osek - Procházka krásnou přírodou, na které vás čeká určitá fyzická zátěž při stoupání minimálně 500 m po asfaltové cestě až k hradu, poznávání, či výhledy. Přinášíme vám tip na rodinný výlet na hrad Osek, čili Rýzmburk, německy známého jako Riesenburg, který se nachází u města Oseka.
Jedná se o zříceninu hradu, která stojí cca 2 kilometry od Oseka na vrcholu ostrožny v nadmořské výšce 525–550 m n. m. Byl postaven ve 13. století Bohuslavem I. a jeho synem Borešem II. Z původního hradu, který byl v dobách husitských válek i opevněn, dnes zbyly bohužel jen trosky. Díky poloze, krásnému a klidnému prostředí, zurčícímu potůčku a naučné stezce k hradu však rozhodně stojí za rodinný výlet.
„Bylo to sice díky stoupání docela náročné, ale díky informačním tabulím, které jsou po cestě rozmístěny a kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí nejen o hradu a jeho obyvatelích, nám cesta uběhla rychle. Cestou jsme potkali i pár lesních zvířátek, což potěšilo děti a na závěr nás čekal krásný výhled a svačinka. Byl to moc pěkný výlet a v takovém počasí jako je dnes, to bylo fakt super,“ uvedli turisté Jana a Petr.
A jak se k hradu dostanete? Například směrem od Loučné po silnici Podkrušnohorská směr Osek. Ještě před Osekem odbočíte před železničním přejezdem na křižovatce s Nelsonovou ulicí do leva, u Památníku obětem výbuchu na dole Nelson III, kde také můžete zaparkovat a k hradu dojít pěšky. Cesta je odtud dlouhá cca 1,6 kilometru. Nebo můžete jet ještě dál po silnici Horská, a zaparkovat u kapličky, kde stojí chráněný památný strom Lípa na hradě. Ale pozor je tu jen pár míst pro zaparkování. K hradu pak už musíte vystoupat po svých asi 500 metrů.
Z historie hradu Osek
Původní majitelé hradu páni z Rýzmburka či “Hrabišici” (v erbu měli hrábě) patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody středověkých Čech a rozhodujícím způsobem se podíleli na vývoji celého regionu severozápadních Čech. V Oseku kromě hradu založili také významný klášter cisterciáků. Mnozí členové rodu navíc působili ve významných funkcích na královském dvoře.
Páni z Rýzmburka v roce 1398 prodali své majetky v Oseku míšeňskému markraběti, včetně hradu, a už se do regionu nikdy nevrátili. Hrad přestal sloužit jako sídelní a byl nadále pod správou pověřeného úředníka – purkrabího. Prodej panství Osek a Duchcov se však odehrál bez potřebného souhlasu krále, což zapříčinilo letité spory o vlastnictví, ukončené až roku 1459 jeho navrácením právě do rukou českého krále. V roce 1530 prodal král Ferdinand I. hrad Rýzmburk pánům ze Sulevic. Ti se ale brzy poté, okolo roku 1538, usídlili na pohodlnějším zámku v Duchcově, zatímco hrad Rýzmburk byl postupně opuštěn a začal chátrat.
Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Z hlediska středověkého vojenství se jedná o kvalitní pevnost, která nejspíše nikdy nebyla dobyta. Hrad má dvě základní části. Jádro s obytnými věžemi a kaplí se nachází v nejvyšší části skalnatého hřbetu. K němu z jižní a západní strany přiléhá mnohem rozsáhlejší areál ohraničený hradbou se střeleckými věžičkami, kterému dodnes dominuje masivní útočištná věž tzv. bergfrit. Více se dozvíte zde: http://www.hradosek.cz/.