Ústecký kraj - Po dvanácti letech se v tomto roce na tuzemské silnice vrátí historicky nejúspěšnější cyklistický závod ve střední Evropě – Závod míru. Snahu o obnovení tohoto závodu známého nejen na území tehdejšího Československa, má prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štětina. Obnovený, letošní už 60. ročník, se uskuteční přesně 70 let od jeho prvního ročníku.
V roce 2006 se uskutečnil zatím poslední Závod míru a organizátoři by chtěli na tuto tradici navázat už 29. května, kdy by letošní „Tour de France východu“ začala prologem v Praze a pokračovala by přes Ústecký kraj až do cíle v Ostravě. „Tato sportovní akce, která psala od roku 1948 cyklistickou historii v Československu, Německu a Polsku, má zde ještě dnes příznivý ohlas. Proto bychom rádi od příštího roku zařadily etapy i do sousedních zemí,“ uvedl prezident Českého svazu cyklistiky Marián Štětina.
Téměř samozřejmostí akce, kterou již zaštítila Asociace krajů ČR, je vést její jednu z etap přes malebnou krajinu Ústeckého kraje. Organizátoři si jsou vědomi, že město Ústí nad Labem je po dlouhá léta baštou cyklistiky a právě zde by měla začít jedna z etap vedoucí do sousedního Libereckého kraje s cílem na Ještědu. „Cením si snahy o oživení formátu tohoto kdysi slavného závodu. Rád tuto akci podpořím,“ prohlásil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Závod míru, jež v minulosti vyhrál například legendární Jaroslav Smolík, se uskuteční jen necelý měsíc poté, co na Litoměřicku proběhne Závod míru juniorů (3. – 6. 5. 2018) - akce z Rodinného stříbra Ústeckého kraje. V Terezíně se představí celá mládežnická špička závodníků z celého světa. Novinkou 47. ročníku bude také muzeum cyklistiky přímo v Terezíně, ve kterém budou vystavena kola či dresy známých českých závodníků.
Ústecký kraj - líheň skvělých cyklistů
Mezi jinými zde byl i rodák z Nových Kopist Ladislav Heller, který zvítězil ve třech etapách Závodu míru. Slavného závodu se zúčastnili i bratři Koneční, jezdící za Terezín. Velkého úspěchu dosáhl později i Ústečan Radovan Fořt, účastník LOH v Atlantě, jež získal v roce 1982 bronz v MS v cyklokrosu juniorů. Za zmínku stojí i René Andrle 3. místo na prologu Giro d´Italia, 2001) či Petr Benčík (dvakrát mistr ČR v silničním závodě, 2010, 2011), kteří prošli tehdy Krajským střediskem mládeže.
Tato fotografie ústeckého fotografa Karla Plechače ze Závodu míru ´64 získala v celostátní výstavě Sport 6 jednu z cen. Plechač, jenž za fotku obdržel odměnu 800 korun, vyfotil polské cyklisty v Děčíně. Foto: Karel Plechač