Za Ibru přítomní postupně u jeho portrétu zapálili svíčku. Foto: Jan Setvák
Lidé

Horní Jiřetín – Krátce po poledni se v sobotu v Horním Jiřetíně otevřely dveře kostela Nanebevzetí Panny Marie. Příchozí vítala dcera Ibry Ibrahimoviče, ikony severočeských fotografů, který zesnul 7. prosince ve věku 57 let na následky nevyléčitelné nemoci. Rozloučit se s ním přišli přátelé, obdivovatelé jeho fotografií i ti, které s Ibrou spojovala různá témata. Kostel byl zcela zaplněn.

Ibra Ibrahimovič vyrůstal v Meziboří, jeho černobílé fotografie zachycovaly pochmurnou krásu severních Čech, včetně lidí. Jednotlivé snímky uměly vyprávět. A o Ibrovi vyprávěli lidé v kostele a následně také v kulturním domě. Fotograf Václav Vašků připomněl, jak si Ibra nedokázal odpustit žádné pochybení: „Byl neskutečný perfekcionista. Fotografii se věnoval naplno a o tom, jak své poslání vnímal svědčí i to, že kolikrát za zakázku měl dostat určitý obnos, ale on do pořízení materiálu investoval mnohem víc. Některé komponenty si navrhoval i sám a nechal si je vysoustružit.“

Na Ibru po vzpomínkovém obřadu zavzpomínal i další významný fotograf Miloš Žihla: „Potkávat jsme se začali na akcích kolem záchrany zámku Jezeří v 90. letech. Měli jsme možnost spolu i vystavovat, a to například v litvínovské galerii Radniční sklípek, ale i v Poslanecké sněmovně, kde jsme měli společné téma Krušné hory a okolí poznamenané dolováním a určitě i na dalších místech.“ Na jeho tvorbě však nejvíc oceňoval focení lidí a dokumentární fotografii. „Ibrovi ty lidi fakt šli. Já na dokument neměl energii, ale na Ibrovi jsem obdivoval, jak dokázal uchopit jednotlivá témata,“ dodal Miloš Žihla.

Portrét Ibry Ibrahimoviče. Zdroj: ibraphoto.net

Ibru Ibrahimoviče má mnoho lidí zaškatulkovaného jako „fotokronikáře“ devastace zdejší krajiny. Ibra tak nemohl chybět v první polovině listopadu na setkání osobností na hraně velkolomu ČSA. Místní obyvatelé, aktivisté a aktivistky a zástupci a zástupkyně ekologických organizací, aby se společně u příležitosti blížícího se konce velkolomu ČSA ohlédli za bojem o těžební limity. Díky bojům o zachování limitů těžby se osobně seznámil s Ibrou také Janek Rovenský, výrazná osobnost tehdejší kampaně pod hlavičkou Greenpeace. „Ibru jsem poprvé viděl na záběrech z blokády Libkovic v 90. letech, jak ho tam vláčí po zemi a říkal jsem si wau, to je borec. Pak až po letech, když jsem v roce 2005 nastoupil do Greenpeace a začal jsem dělat kampaň proti bourání Horního Jiřetína, tak Ibra byl prvním člověkem, se kterým jsem věděl, že se tady na severu musím potkat. A pak už jsem se potkávali velmi často, protože on byl jedním z těch, kteří dokumentovali boj proti rozšiřování těžby od začátku do konce.“ Janek Rovenský ale nechtěl vzpomínat na Ibru jen jako na fotografa, přestože jeho práce je pro zdejší region zcela zásadní, podle něj byl hlavně skvělý a zábavný kamarád. „Bude mi hrozně chybět. Bude mi chybět jeho poměrně drastický smysl pro humor a jeho šílené rady do života, zvláště pokud jde o vztahy s holkami – prostě Ibra mi bude chybět jako člověk,“ uzavřel s úsměvem Janek Rovenský.

Knihu o Libkovicích je možno sehnat již jen v antikvariátech. Foto: A. Pavlíková

Ibra Ibrahimovič v ní zachytil i návštěvu Václava Havla. 

Na jednom z ikonických snímků je zachycena také Blanka Techlovská, která nechyběla ani na sobotním posledním rozloučení.

Blanka Techlovská (druhá zprava) nemohla chybět na vzpomíná na Ibru v kulturním domě v Horním Jiřetíně. Foto: Jan Setvák

Ibra Ibrahimovič nechyběl na setkání v Horním Jiřetíně v listopadu, které symbolicky uzavřelo boj za zachování tohoto městečka. Ibra stojí s holemi vedle starosty města Vladimíra Buřta. Foto: Václav Vašků

Ibra Ibrahimovič obdržel v roce 2003 hlavní cenu Czech Press Photo za dokumentární fotoseriál o sedlákovi Rajterovi, který se nechtěl vzdát na Mostecku svých polí, na nichž následně vyrostly haly společnosti NEMAK. V roce 1997 vydal fotoknihu o Libkovicích, obci, která taktéž jako mnoho dalších, musela ustoupit těžbě uhlí. Jako hlavní autor je uveden také u knihy Schönbach - Meziboří 1398-1998 - 600 let. V roce 2021 byla vydána kniha Střepy severních Čech. Je též autorem fotografií publikace 3 kilometry od beznaděje, která vyšla v roce 2023 a mapuje život lidí z pomezí Lužických a Jizerských hor, kde nenávratně mizí spodní voda, která se stahuje do hnědouhelného lomu Turów v Polsku. Živil se také reklamní fotografií a je autorem i několika fotografií využitých pro filmové plakáty.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru