Praha - Plán na proměnu zaostávajících regionů projednali na čtvrteční konferenci v Petschkově paláci členové vlády se zástupci krajů, sněmovny i senátu. Desítky různých opatření spojených do jednoho akčního plánu tzv. projektu RESTART připravil Úřad vládního zmocněnce. Mají pomoci Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji nastartovat hospodářskou i sociální změnu po útlumu tradičních průmyslových oborů.

 

Významnou část akčního plánu RESTART tvoří návrhy na podporu podnikání a investic, vylepšení infrastruktury či stabilizace lidských zdrojů v jednotlivých regionech. Během přípravy prošly širokou regionální diskusí s úřady, vládními institucemi, firmami, nezisko-vými organizacemi i univerzitami.

"Naše vláda od začátku svého mandátu přijímá rozhodnutí, která pomáhají strukturálně postiženým regionům, získáváme nové investice, zajišťujeme vznik nových pracovních míst, zvyšujeme platy zaměstnanců. Zavázali jsme se, že budeme podporovat rozvoj strukturálně postižených krajů. Akční plán Strategie hospodářské restrukturalizace představuje první komplexní proces restrukturalizace tak rozsáhlého území a i podle předcházející rozsáhlé analýzy není pochyb, že tyto kraje skutečně pomoc potřebují. Chceme zvýšit životní úroveň obyvatel těchto tří krajů a restartovat jejich ekonomiku. Určitě ale bude zapotřebí, aby se do tohoto dlouhodobého procesu zapojily všechny organizace a instituce v krajích,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Konference se kromě pana premiéra Bohuslava Sobotky zúčastnila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, ministr pro životní prostředí Richard Brabec či Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka.


PROJEKT RESTART

  • Projekt restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje realizované ve spolupráci Úřadu vládního zmocněnce a zástupkyně vládního zmocněnce s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem pro místní rozvoj pod záštitou vlády ČR.
  • www.restartregionu.cz

Ministryně pro místní rozvoj představila přítomným 7 základních pilířů akčního plánu: podnikání a inovace, přímé zahraniční investice, výzkum a vývoj, lidské zdroje, životní prostředí, sociální stabilizace, infrastruktura a veřejná správa a celý proces přípravy Akčního plánu. Z hlediska zaměření projektu RESTART zejména na změnu hospodářství je dalším velmi významným zapojeným ministerstvem také Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Úřadem zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj vytvořilo strategický rámec pro ty kraje, které se dlouhodobě nacházejí v nepříznivé situaci. Prostřednictvím těchto aktivit a opatření podáváme pomocnou ruku našim regionům,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Za klíčové považuji zlepšení podmínek pro firmy, aby mohly vytvářet více kvalifikovaná a lépe placená pracovní místa. Chceme jim zpřístupnit nové technologie, podpořit jejich spolupráci s výzkumem, ale také pro ně vytvořit dostatek volných ploch pro další rozvoj na místě starých nevyužívaných areálů. Naší snahou je nejen příchod nových investorů, ale i rozvoj a posílení konkurenceschopnosti místních firem včetně malých a středních podniků,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Akční plány navazují na Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, který vláda schválila začátkem letošního roku. Cílem je co nejlépe zacílit vládní podporu v těchto regionech, zabránit jejich vylidňování a na základě konkrétních opatření zastavit jejich zaostávání a nastartovat růst. Materiál vypracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s vládním zmocněncem
a regiony.

3105lista

Zástupkyně vládního zmocněnce a NM MPSV zdůraznila význam sociálních problémů dotčených krajů a představila další postup realizace jednotlivých opatření. „Akční plán je shrnutím všeho, co potřebujeme, aby znevýhodněné kraje dosáhly úrovně ostatních regionů – zvýšily svou konkurenceschopnost, oživily ekonomiku a celkově zlepšily svou image. Chceme také dosáhnout snížení odlivu mladých kvalifikovaných odborníků mimo region a toho, aby dotčené regiony byly vhodným místem pro život svých obyvatel. Nechceme, aby tyto kraje byly ghettem, kde se koncentrují sociální problémy,“ uvedla Gabriela Nekolová.

„Smysl akčních plánů spatřuji v tom, že zahrnují konkrétní opatření. Tři specifické programy týkající se Moravskoslezského kraje mají za cíl zlepšit image regionu a kvalitu životního prostředí především v průmyslové aglomeraci. Pomocí finančního nástroje Jessica chceme podpořit rozvoj podnikání, příliv nových investic, vytvoření nových pracovních míst v prioritních oborech nebo přeměnit staré průmyslové či zanedbané území na moderní podnikatelské objekty. Specifický program se týká i takzvané Oderské vodní cesty, jeho cílem je zpracování podrobných projektových materiálů, na jejichž základě bude možné provést zásadní rozhodnutí o případném zahájení investiční přípravy stavby víceúčelového vodního koridoru v úseku Kedzierzyn – Ostrava,“ uvedl Jiří Cieńciała, vládní zmocněnec zodpovědný za projekt RESTART v území krajů.

 

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru