Ústecký kraj - Dopravně preventivní akce zaměřené zejména na viditelnost chodců se uskutečnily v pondělí 18. února v Ústí nad Labem a v úterý 19. února v Bohosudově na Teplicku. Obou akcí se zúčastnil také koordinátor Besip pro Ústecký kraj.
Polovina z kontrolovaných chodců neměla rexlexní prvky, policisté jim je proto předávali. Přestože část chodců reflexní prvky nosí, často je nemají umístěné dostatečně viditelně.
Aktivita policistů souvisí mj. s tím, že doba denního světla je stále krátká a mnoho chodců podceňuje svou "viditelnost". V loňském roce navíc došlo v Ústeckém kraji k nárustu počtu dopravních nehod s účastí chodce i nehod zaviněných chodci.
Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích zavedla pro chodce pohybující se „mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením“ povinnost „mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“. Přestože zákon hovoří o tom, že chodec musí být označen reflexními prvky při chůzi po komunikaci za snížené viditelnosti mimo obec, měli by chodci myslet na svou bezpečnost a používat reflexní prvky i v obci, a to hlavně v místech, kde není vozovka zcela osvětlena.
"Policisté se proto zaměřují na kontroly chodců za snížené viditelnosti mimo obec i v obci a v rámci preventivní činnosti jim předávají reflexní doplňky, aby přispěli ke zvýšení jejich bezpečnosti v silničním provozu. Použití reflexního prvku na oblečení totiž zvyšuje viditelnost chodce ve tmě až na dvě stě metrů. Reflexní předměty je vhodné umístit nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu," uvedla policejní mluvčí Šárka Poláčková.
5x foto zdroj: Policie ČR