Ústecký kraj - Mostecká nemocnice připravuje pro své pacienty zcela nové pracoviště magnetické rezonance. Pokračuje tak plánovaná revitalizace zdravotnického zařízení.
Magnetická rezonance je v upravených prostorách někdejší lékárny pod schody do polikliniky. Má samostatný vchod jako dřívější lékárna, druhý vstup je z vnitřních prostor nemocnice.
Podobné vysoce specializované pracoviště už najdou za několik týdnů pacienti v každé z pěti nemocnic Krajské zdravotní v Ústeckém kraji. „Podobně v uplynulých měsících probíhaly práce směřující ke zprovoznění pracoviště magnetické rezonance v Nemocnici Děčín,“ uvedl Ing. Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní. V Chomutově a Teplicích již magnetická rezonance je, v Ústí nad Labem jsou dva pracoviště.
K tématu připravujeme videoreportáž.
Přístroj, který v Mostě je, patří mezi naprostou špičku v Česku i celém regionu střední a východní Evropy. Magnetická rezonance pracuje na principu silného magnetického pole, ve kterém lze s obrovskou přesností určit anatomické i dynamické procesy v těle pacienta. Proti třeba rentgenu člověk nedostává dávku ionizujícího záření. „Podařilo se vyvinout novou technologii, kdy udržuje cívku v supravodivém stavu pouze sedm litrů kapalného helia, dříve bylo zapotřebí 2400 litrů,“ představil novinku Ing. Petr Svoboda, project manager Philips Česká republika. Tím se snižují provozní náklady i náklady na vybudování infrastruktury.
Kdy bude magnetická rezonance sloužit prvním pacientům? Podle Jiřího Nováka přibližně za měsíc po dokončení jednání se zdravotní pojišťovnou.
Celkové náklady na vybudování a zprovoznění pracoviště dosáhly téměř 47 milionů korun. Projektová dokumentace a stavební část si vyžádala přes 12 milionů korun, magnetická rezonance a související technologie stály více než 34 milionů korun.