Ústí nad Labem – Se začátkem školního roku se na frekventované přechody pro chodce a silnice u škol chystají ústečtí policisté a strážníci. Dohlédnou na chování školáků a dodržování silničního zákona všech účastníků provozu.
Policie České republiky již od roku 2007 v prvních školních dnech pořádá projekt nazvaný Zebra se za tebe nerozhlédne. Úkolem preventivní akce, do které se pravidelně zapojují ústečtí policisté, je dohlížet a upozorňovat zejména děti na povinnosti při přecházení silnice. Kromě samotného dohledu policisté se školáky a jejich rodiči hovoří, upozorňují je na nebezpečné chování a rozdávají jim reflexní prvky, které zvýší viditelnost chodce na více než dvě stě metrů.
Řidiči se v Ústí na frekventovaných přechodech pro chodce v blízkosti škol každý školní den setkají s městskými strážníky řídicími silniční provoz. Cílem je eliminovat střet projíždějícího auta s přecházejícím.
Dopravní experti apelují především na rodiče a pedagogy, aby zejména malým školákům vysvětlili bezpečné chování v silničním provozu. „Nejkratší trasa vhodná pro dospělého však nemusí být tou nejlepší volbou. Na dítě mohou číhat nebezpečí v podobě přecházení přes rušné pozemní komunikace v místech, kde nejsou přechody pro chodce, či kde není provoz chodců řízen semafory,“ uvádí Platforma Vize nula v tiskové zprávě nazvané Bezpečná cesta dětí do školy.
„Komunikace při výkladu musí být obousměrná. Je dobré ponechat dítěti prostor, aby se mohlo samo průběžně ptát. Svými otázkami často naznačí, že mu něco není jasné, případně že v něčem vidí velký problém,“ doporučují experti.
V posledních letech rodiče stále častěji vozí děti do školy autem. I když je vzdálenost sebekratší, dítě musí být připoutané ve vhodné autosedačce. Vystupovat by mělo dveřmi k chodníku. „Spěch a nedostatek vhodných míst k vysazení dítěte často vyústí v zastavení na přechodu pro chodce, v místě se zákazem zastavení či v nepřehledné zatáčce. Je to nebezpečné, navíc je to nejen pro přepravované děti, ale i jejich spolužáky negativní příklad. Těžko pak budou věřit svému učiteli dopravní výchovy, že pravidla silničního provozu se musí dodržovat, když na vlastní oči vidí, že rodiče si s nimi hlavu příliš nelámou,“ upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE nula.