Ústecký kraj – V prvním pololetí letošního roku vzrostly meziročně odběry na stojanech elektromobility Skupiny ČEZ zhruba o třetinu. V praxi to znamená, že u stojanů ČEZ od ledna do června „tankovalo“ 125 tisíc elektrických aut, přičemž 24 tisíc z nich přijelo v tomto období k „elektropumpám“ vůbec poprvé. Celkem všichni e-motoristé odebrali 2 099 045 kWh bezemisní energie (vloni za stejné období 1,58 milionu kWh). Ústecký kraj se na tom číselně podílí 6 522 dobíjeními a 122 302,5 kWh odebrané elektřiny. Průměrný odběr na jedno dobíjení tak v kraji činí 18,75 kWh. V rámci celé ČR se přitom průměrný odběr elektřiny vyšplhal na 16,6 kWh (vloni 15,5 kWh).
Tisíce nových elektromobilů na českých silnicích a desítky dalších postavených stanic v síti ČEZ - to jsou hlavní hnací motory pro letošní dynamický nárůst odebírané zelené elektřiny v největší domácí síti veřejných dobíjecích stojanů. Ta v 1. pololetí dodala 2,1 milionu kWh, tedy o téměř půl milionu více než loni. Zhruba polovina ze 448 stojanů vznikla díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, zbytek postavil ČEZ z vlastních prostředků.
Stojany ČEZ byly i v letošním prvním pololetí hlavním dodavatelem ekologické energie do baterií elektromobilů a tahounem rozvoje dobíjecí infrastruktury v České republice. Důkazem je více než 32% růst objemu odebrané zelené elektřiny. Zatímco za loňských prvních šest měsíců řidiči „natankovali“ 1,58 milionu kWh, za stejné období letošního roku už to bylo 2,099 milionu. Síť ČEZ přidává v posledních letech kolem stovky nových stanic ročně, podobný je i plán na letošní rok. Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vychází ČEZ výstavbou stanic o výkonech nad 150 kW. Šest těchto stojanů funguje u dálnice D1. Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ se svým rozsahem vyrovná větším řetězcům klasických čerpacích stanic. Začala vznikat v roce 2012 a od té doby se ze zelených stanic s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy. V současné době u nich může v jednu chvíli v rámci celé republiky nabíjet své vozy bezmála 900 řidičů.
Kde v kraji dobíjet u stojanů ČEZ?
V Ústeckém kraji lze dobíjet elektromobily v Klášterci nad Ohří (ul. Chomutovská), u elektráren Prunéřov a Ledvice či Teplárny Trmice, v Chomutově (u magistrátu), Hrušovanech (areál Vysočany), Mostě (Autodrom, Kaufland, McDonald´s), Teplicích (Kaufland, OC Galerie a OC Olympia), Ústí nad Labem (OC Forum, 2x Kaufland – Klíše a Všebořice), Děčíně (KFC), Varnsdorfu (Kaufland), Litoměřicích (parkoviště U Hvězdárny), Panenském Týnci (Benzina), Štětí (Mírové náměstí), Roudnici nad Labem (Shell), Siřejovicích (odpočívka D8 směr Praha – Benzina a McDonald´s) a Žatci (Benzina).
Celkem osmatřicet stojanů přitom představuje dva dobíjecí body u každého, takže najednou může „tankovat“ ekologickou energii 76 elektromobilů. Vloni bylo na konci prvního pololetí v Ústeckém kraji v provozu 25 veřejných dobíjecích stanic ČEZ, jejich počet se tak meziročně zvýšil o 58 procent. Elektromotoristům je přitom k dispozici 27 rychlodobíjecích o výkonu 50 kW a 11 normálních o výkonu 22 kW.
Kde se dobíjelo nejvíce?
Co se počtu dobíjení týče, tak hitparádu 1. pololetí vyhrála v Ústeckém kraji stanice u teplického Kauflandu, kde v 749 případech e-motoristé odebrali 14 257,54 kWh ekologické energie. Na druhém místě skončila stanice u Kauflandu v Mostě s 10 605,10 kWh a 656 odběry. Třetí pomyslná příčka patří ústeckému Kauflandu ve Všebořicích s 8 576,20 kWh a 486 dobíjeními.
Také letos ČEZ pokračuje ve výstavbě ve výstavbě ultrarychlých stojanů i lokalit umožňujících nabíjet 6 a více vozů. Hned jedenáct nových stanic vyrostlo u plzeňského OC Olympia, podobnou nabídku budou moci už brzy využít i e-motoristé v pražských Letňanech a jako bonus postupný upgrade o stojany s vysokými dobíjecími výkony v místech, kde je po veřejném dobíjení největší hlad.
Stojany budou dál přibývat, stejně jako elektromobily
„Trend je jasný, elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc ročně a veřejná dobíjecí infrastruktura na to musí být připravena. Nám se letos daří držet rychlé tempo výstavby a zahušťování veřejné sítě po celé zemi. V místech s vysokou frekvencí dopravy a poptávkou po rychlém dobíjení budeme pokračovat ve výstavbě stanic s výkony nad 150 kW, a díky rychlejšímu dobíjení tak šetřit čas řidičů. Těm navíc díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů garantujeme odběr skutečně bezemisní energie,“ říká místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.
ČEZ si v rámci vize Čistá Energie Zítřka vytyčil do roku 2025 dosažení hranice 800 provozovaných stojanů. Letos očekává výrazné překročení 4 milionů kWh odebrané energie a čísla za 1. pololetí zatím tuto prognózu potvrzují. Více než 80 % sítě ČEZ dnes tvoří rychlodobíjecí stojany o výkonu 50 kW, které umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 27 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 65tisícového města.