Ústecký kraj - Silné nárazy větru. Přívalové deště. Krupobití. K tomu pětatřicet tisíc blesků. Poslední dny se v Česku nesly ve znamení bouřek, klasických i supercelárních. Nejvíce srážek ve čtvrtek spadlo v Sokolově, a to 39 mm, ve středu v Seči (okres Chrudim), a to 48 mm, a v úterý ve Vlkonicích (okres Klatovy), a to 38 mm. Vítr měl v nárazech rychlost až plus minus 90 km/h (25 m/s), mimo jiné ve středočeských Neumětelích. Co se blesků týče: ve čtvrtek 12 000, ve středu 12 000, v úterý 11 000. V loňském září, tedy za třicet dnů, nikoli za tři dny, jich bylo 18 000. Kromě blesků a až děsivě působící oblačnosti byly k vidění i jevy jako je duha a dvojitá duha a mlha. Prostě takový mix léta a podzimu. Kdo se však těšil na krásné a pohodové mariánské léto, má smůlu. Počasí, respektive numerické modely totiž občanům České republiky vysílají jasné signály: na stabilitu zapomeňte.
V hlavní roli Peggy. Peggy je tlaková níže, která v podstatě od začátku tohoto týdne „oxiduje“ nad Irskem a Velkou Británií. To díky (kvůli) ní se čtvrteční den nesl v duchu zvlněné studené fronty a v případě západních a severozápadních Čech po dlouhou dobu zpočátku mlhavého, později deštivého počasí. K nejdeštivějším místům Ústeckého kraje patřily Most a Žatec (15 l vody na m²), v sousedních krajích již zmíněný Sokolov (39 l vody na m²) či Studenec (7 l vody na m²). Změna je nicméně život, a proto se Peggy rozhodla dát britskému a irskému vzdušnému prostoru sbohem, přesněji řečeno se přestěhuje do středoevropského vzdušného prostoru.
A to znamená následující:
9. září: Po jasné noci se ještě v ranních hodinách přižene vysoká oblačnost, později i oblačnost nižších pater. Supercel a tornád se bát nemusíte, s přeháňkou či deštíkem ale počítejte. Po západu slunce by se mohlo přechodně (krátkodobě) vyčasit na skoro jasno až jasno. Nejvyšší odpolední teploty okolo 17 až 21 °C.
10. září: Od půlnoci do půlnoci převážně oblačná obloha, čili ani opalování, ani pozorování hvězd. Nic nebude. Trvalý a vydatný déšť čtvrtečního rázu nehrozí, přeháňky se ale s velkou pravděpodobností, spíše na 100 %, objeví. Nejvyšší odpolední teploty okolo 15 až 19 °C, nejnižší ranní teploty kolem 12 až 8 °C.
11. září: Jako přes kopírák... Tedy mraky, mraky, mraky, sem tam i dešťové kapky. Nejvyšší odpolední teploty okolo 16 až 20 °C, nejnižší ranní teploty kolem 13 až 9 °C.
12. září: Včera neděle byla... Ale dneska je pondělí, takže beze srážek a ukáže se i modrá obloha a sluníčko. Nejvyšší odpolední teploty okolo 18 až 22 °C, možná až 23 °C, nejnižší ranní teploty kolem 14 až 10 °C.
Moment, co s tím hurikánem? Danielle, bývalý hurikán první kategorie (s minutovou průměrnou rychlostí větru až 150 km/h) skutečně směřuje ke starému kontinentu a podle všeho jej zasáhne. V podobě relativně hluboké tlakové níže a očividně Pyrenejský poloostrov. Česko ji zřejmě nijak nepocítí, ale titulku rozhodně dodala šmrnc. Když už jsme u těch hurikánů, momentálně se nezdá, že by letošní atlantická sezóna měla být nadprůměrná, jak očekávali američtí meteorologové. Počasí holt dycky bude mít navrch. Asi. Nebo další signál ze strany počasí?