Jirkov – Desetiletý Zdeneček se narodil jako zdravý chlapec. V půl roce, po očkování, jeho vývoj ale začal stagnovat. Lékaři pro rodiče neměli dobré zprávy. U dítěte zjistili vzácnou genetickou vývojovou vadu a neurologické poškození mozku. Jeho stav vyžaduje neustálou péči, pravidelné terapie a rehabilitace, což je pro rodinu velmi náročné, jak po psychické, tak i po finanční stránce. Rodiče proto založili sbírku, díky které by se chlapci mohl splnit jeho sen.
První půl rok chlapcova života byl téměř bez problémů, i když se narodil se šelestem na srdci. „Po povinném očkování se u něj objevil poprvé třes v nožičce, do které mu vakcínu píchali a začal extrémně přibírat na váze a růst rychleji. V Praze po několika vyšetřeních, včetně genetických testů, nám lékaři sdělili, že má trvalé neurologické poškození mozku, které vyplývá z vývojové vrozené vady centrální nervové soustavy. Tato porucha způsobuje středně těžkou mentální retardaci a obezitu. Je odkázaný na invalidní vozík,“ popsala diagnózu chlapcova matka Denisa Navrátilová.
Zdeneček musí každý den cvičit a posilovat veškeré svalstvo, protože mu ochabuje. Pravidelně jezdí léčeben a lázní rehabilitovat. Cvičí také doma nebo s fyzioterapeutem. Neurorehabilitace jsou ale velmi nákladné. „Musíme kupovat také pomůcky ke cvičení. Platíme i jiné věci, které pojišťovna nehradí. Lékaři mu nedávali naději, že by mohl někdy chodit. My ale víru neztrácíme, protože syn byl zcela ležící, cvičili jsme i v noci. První výsledky se do roka opravdu dostavily. Když mu byly 3 roky, začal se plazit po levé straně. Nevzdali jsme to! Každý den cvičíme. Dnes je Zdenečkovi 10 let a sedí s oporou, leze po čtyřech a udělá i pár těžkých krůčku se speciálním chodítkem. Pro nás i pro něj je to velký posun!“ říká maminka chlapce.
Sbírka
Chlapec je mentálně na úrovni pětiletého dítěte. Má rád lidi a miluje plavání. „Nedávno jsme se dověděli o rehabilitaci, která pomáhá k léčbě dětí pomocí zooterapie – delfínoterapie. Je prý velice úspěšná a hodně dětem pomohla ke zlepšení jejich zdravotního stavu, nejen duševně a psychicky, ale fyzicky. Pro Zdenečka by to byl velký splněný sen – viděl by delfína a zaplaval by si s ním,“ říká Denisa Navrátilová. Rodina založila pro chlapce sbírku. „Synovi bysme tak mohli splnit jeho sen, ale zároveň mu tím i pomohli k jeho dalším pokrokům. Pokud by se nevybraly potřebné peníze, rehabilitace by se přesunula na později a k vybrané částce budeme šetřit a shánět peníze dál. V případě, že by se vybralo více, peníze budou použity na potřebné neurorehabilitace, které bude syn potřebovat celý život,“ dodala na závěr Zdenečkova maminka.
Co je delfínoterapie?
Delfínoterapie kombinuje efekt psychologický (radost z kontaktu s delfíny, zájem o nové prostředí, relaxaci) s fyzickým (zážitek z plavání v bazénu, přirozený způsob rehabilitace, vysoká motivace k pohybu). Mezi nejčastější klienty patří děti s Downovým syndromem, autistické děti nebo děti po dětské mozkové obrně. Účinky delfínoterapie jsou velké, například ulevuje od bolesti, zlepšuje pozornost, učení a motorické dovednosti.