ČR - Listopad je i letos měsícem, který upozorňuje na důležitost mužského zdraví, mimo jiné také na problém rakoviny prostaty, která je nejčastějším nádorem vyskytujícím se u mužů. V České republice jím každoročně onemocní okolo 7 900 z nich.
Karcinom mužských pohlavních orgánů je onemocnění zákeřné tím, že ve většině případů přichází bez zjevných symptomů a nebolí. Problém tedy může zůstat po dlouhou dobu neodhalen a tím pádem neřešen. Nejúčinnější léčba je přitom ta, která přichází včas. V tomto případě může k odhalení nemoci pomoct samovyšetření pacienta a také jeho důsledná účast na preventivních prohlídkách. Na vhodnou prevenci cílí už tradiční listopadová kampaň zvaná Movember.
Riziko rakoviny prostaty stoupá po 50. roce věku, zvyšuje jej také její výskyt v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, obezita a kouření. Projevuje se krví v moči nebo ejakulátu, otoky dolních končetin, a zejména potížemi při močení. Může se jednat o obtíže při zahajování močení, slabý a přerušovaný proud, pocit nedokonalého vyprázdnění a časté nutkání na močení. Prostata se totiž nachází v malé pánvi hned pod močovým měchýřem a objímá močovou trubici. Má velikost vlašského ořechu, při problémech může být ale veliká i jako pomeranč.
“Rakovina prostaty ale bývá dlouhou dobu bez příznaků. V momentě, kdy se již rozšíří, se projevuje stejně, jako když je prostata zvětšená nezhoubně. Proto je naprosto klíčová prevence. Muži by měli jednou za dva roky absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře a po 50. roce věku také preventivní vyšetření u urologa,” vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se prevenci onkologických onemocnění věnuje již desátým rokem.