Ústí nad Labem - Dne 17. listopadu si město připomnělo pietním aktem události let 1939 a 1989. Akce se zúčastnilo vedení města, zástupci státních institucí a veřejnost.
Při pietním aktu hovořili primátor Petr Nedvědický a ředitel muzea Václav Houfek. Následně byly na Pomník obětem komunismu položeny věnce a květiny jako pocta a poděkování všem, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Na závěr zazněla česká státní hymna zpívaná Ústeckým dětským sborem.
„Nezapomeňme, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Jsou to hodnoty, za které musíme neustále bojovat a chránit je. Každý z nás má moc přispět k lepší budoucnosti,“ pronesl primátor Petr Nedvědický.
V 17:11 hodin se městem rozezněla píseň Modlitba pro Martu, která je symbolem revoluce. Zároveň byl nasvícen kostel Nanebevzetí Panny Marie barvami české trikolóry od setmění do rozednění.
Den boje za svobodu a demokracii je připomínkou protestů proti uzavření vysokých škol v roce 1939 a zároveň vzpomínkou na sametovou revoluci v roce 1989. Tyto události jsou spjaty i s městem Ústí nad Labem.
Jednou z prvních obětí protestů 28. října 1939 byl ústecký pekařský učeň Václav Sedláček, který se v osudný den účastnil s trikolórou na klopě zakázaného shromáždění na výročí vzniku samostatného Československa. Zemřel na přímý zásah do srdce.
O padesát let později po studentských demonstracích v Praze 17. listopadu 1989 pokračovaly protesty i ve zbytku země. Studenti ústecké pedagogické fakulty vyhlásili 20. listopadu stávku proti brutálnímu potlačení pražské demonstrace. Spolu se studenty začali stávkovat také herci a zaměstnanci Činoherního studia. O dva dny později, 22. listopadu, bylo město plné letáků o ustanovení Občanského fóra a na kolejích byly veřejnosti promítány záběry z pražské Národní třídy.