Bílina – Desítky demonstrujících aktivistů z organizace Limity jsme my v roce 2018 protestovaly v lomu Bílina. Těžaři kvůli tomu museli tehdy na několik hodin zastavit těžbu. Krajský soud v Ústí nad Labem, který zamítl odvolání proti rozhodnutí Okresního soudu v Chomutově, nyní po více než šesti letech vynesl verdikt. Demonstranti musí Severočeským dolům zaplatit odškodné v řádech statisíců. Škodu přitom těžaři vyčíslili na 661 473 korun.
Při demonstraci aktivisté tehdy obsadili rypadlo a někteří se k němu i připoutali. Na místě zasahovaly desítky policistů.
„Středeční rozhodnutí soudu přineslo ránu nejen 83 obžalovaným aktivistům a aktivistkám, ale celé občanské společnosti. Ti, kteří v roce 2018 v rámci Klimakempu nenásilnou blokádou upozornili na neudržitelnost těžby uhlí a naléhavost klimatické krize, nyní musí uhradit více než milion korun za údajné škody způsobené během akce,“ vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím soudu Áron Tkadleček, mluvčí hnutí Limity jsme my, které obžalované podporuje od samého počátku.
„Celé soudní líčení vnímáme jako nástroj zastrašování, který má odradit občanstvo od kritiky špinavého byznysu a boje za klimatickou spravedlnost," říká Áron Tkadleček a dodává „Je nespravedlivé, že ČEZ a jeho dceřiná společnost Severočeské doly používají soudní systém k umlčení svých kritiků, zatímco se dál podílejí na devastaci klimatu."
„Včerejší rozsudek krajského soudu, tak jak byl vyřčen, vítáme a počkáme si na písemné vyhotovení, uvedl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.
Podle hnutí Limity jsme my zůstává ironií, že tato žaloba přišla od společnosti, která v době energetické krize vykazovala rekordní zisky. Hnutí Limity jsme my prý stojí pevně za obžalovanými a poskytuje jim veškerou možnou pomoc. „Toto je jasný příklad, proč je potřeba pokračovat v boji za klimatickou spravedlnost," zdůrazňuje Áron Tkadleček. „Nejde jen o jednotlivce, ale o obranu práva každého občana zasáhnout, když korporace ohrožují budoucnost planety,“ dodává.