Litvínov – Necelých pět hodin trval zásah hasičských jednotek v sobotu v areálu ORLEN Unipetrol. Poplach byl vyhlášen v 19:51 hodin. Třicet sedm minut po půlnoci byl zásah ukončen a všechny jednotky hasičů, s výjimkou podnikových, se mohly vrátit na své stanice. V neděli pak museli hasiči v souvislosti s nočním zásahem v chemparku vyrazit do terénu instalovat čtyři norné stěny na řece Bílině. První hned na výstupu u areálu ORLEN Unipetrol, další v Rudolicích, Obrnicích a Bílině.
Do vod se dostaly hasební látky a způsobily úhyn ryb. Okamžitě po nahlášení situace na řece zareagoval podnik Povodí Ohře, který zvýšil odtok z jezu Jiřetín, jež se nachází nad soutokem Bílého potoka a Bíliny.
Podle mluvčího společnosti ORLEN Unipetrol Pavla Kaidla šlo o lokální požár na etylenové jednotce. U požáru zasahovali podnikoví hasiči ve spolupráci z hasičskými jednotkami v okolí. „Etylenová jednotka je v provozu a produkce rafinérských i petrochemických produktů zůstala zachována,“ dodal Kaidl.
V neděli dopoledne bylo zahájeno vyšetřování příčin požáru. Zásah hasičů trval tak dlouho i z důvodu, že po dohodě s technology podniku nechali hasiči zbytek produktu cíleně vyhořet, technologii ochlazovali vodou ze čtrnácti lafetových proudnic (monitorů) a z preventivních důvodů pokládali těžkou pěnu okolo technologie.
Škoda přímo v podniku je odhadnuta na 20 milionů korun, včasným zásahem se podařilo ochránit majetek za půl miliardy.
Foto: HZS Ústeckého kraje
Litvínovská chemička se na titulní strany všech médií dostala letos už v srpnu, kdy z důvodu nálezu nestandardní letecké pumy v areálu na sever Čech přijeli nejzkušenější pyrotechnici. Po řadu dní celá republika také se zájmem sledovala likvidaci požáru etylenové jednotky v roce 2015. Tehdy z důvodu závady na pojistném ventilu došlo k výbuchu a následnému požáru na dvou místech. Tehdy musel podnik přistoupit k evakuaci cca 1000 lidí, uzavřena byla doprava na silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem a nejezdily ani tramvaje. Hasiči vyhlásili mimořádný stupeň nebezpečí, přičemž v místě zasahovalo více než 40 hasičských jednotek. Hořel propylen a i ten museli hasiči nechat postupně vyhořet. Tehdy navíc podnik musel zastavit kompletně výrobu a škody přesáhly 9 miliard korun.