Zamrzlé vodní plochy lákají k bruslení. Ověřte si ale nejprve, zda je to bezpečné. Ilustrační foto: redakce
Ústí nad Labem

Ústecký kraj – Probouzíme se do dalšího mrazivého rána. Kolem šesté hodiny se teploty pohybují nejčastěji mezi -7 až -12 °C, na mnoha místech ale teplota klesla i pod -12 °C. V mrazových lokalitách Jizerských a Krušných hor je i kolem -25 °C. Podle meteorologů bude převažovat slunečné počasí. 

Pokud mrzne deset dní v kuse za sebou, promrzají venkovní vodní plochy na deseticentimetrovou vrstvu ledu i uprostřed. To je bezpečná tloušťka pro pohyb na ledu pro jednotlivce. Pro skupiny je potřeba alespoň patnáct cm. Silné mrazy nás budou doprovázet pravděpodobně až do čtvrtka, ve druhé polovině týdne mrazy zmírní a denní teploty začnou stoupat výrazněji nad nulu. Lze očekávat, že zamrzlé vodní plochy budou lákat k bruslení, dbejte ale na bezpečnost. Sledovat monitoring Policie ČR na vodních plochách můžete ZDE.

Takto mrzlo v ČR v noci z neděle na pondělí. Zdroj: ČHMI

Co dělat v případě prolomení ledu?

Pokud se led pod někým prolomí, je důležité zachovat klid. Osoba ve vodě by se měla snažit držet na místě, kde se led probořil, a volat o pomoc. Přítomní svědci by měli volat na tísňovou linku 112 a pokusit se poskytnout pomoc z bezpečné vzdálenosti, například s využitím dlouhého předmětu, jako je větev nebo šála, aniž by sami ohrozili svou bezpečnost.

Při vstupu na led doporučujeme dodržovat Zásady pohybu po zamrzlé vodní ploše, které vydala Vodní záchranná služba.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru