Ústí nad Labem – Jako jediní v severních Čechách používá ústecká porodnice metodu nazvanou hypotermie. Používá se u novorozenců, kteří utrpěli při porodu nedostatek kyslíku. Jde o jeden a půl promile dětí na tisíc novorozenců.

Primář Novorozeneckého oddělení Masarykovy nemocnice Petr Janec uvedl, že hypotermie je užitečná v tom, že zastaví procesy k odumírání mozkových buněk z nedostatku kyslíku. „Dítě po porodu zchladíme pomocí speciální podložky, ve které proudí studená voda, co nejrychleji na 33,5 stupňů Celsia, kdy teplotu měříme v konečníku. Při této teplotě udržujeme miminko dvaasedmdesát hodin. Lékaři tak dokáží ovládnout stav mozku a monitorují jeho funkce. Zamezí tak k dalšímu odumírání mozkových buněk. Životní funkce novorozence udržují pomocí dýchacího přístroje, kdy mu zdravotní personál podává umělou potravu, léky pro prevenci křečí a opiáty na tlumení bolesti," řekl primář.

Hypotermie. Foto: Petr Sochůrek
Po dvaasedmdesáti hodinách zahřejí lékaři zpět novorozence na běžnou tělesnou teplotu 36,5 stupňů Celsia. „V zahřívání musíme být opatrní, kdy dochází ke zvyšování teploty za hodinu o půl stupně. K tomu využíváme stejné metody, jako u zchlazení, kdy pouštíme do podložky teplejší vodu. Miminko je stále v inkubátoru. Hypotermie minimalizuje neurologický handicap u dítěte do dalších let, přesto neznamená, že těžké postižení mozku dokáže tato metoda změnit. Dítě je poté stále ve sledování neurologa," řekl primář novorozeneckého oddělení Petr Janec.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru