Ústí nad Labem, Heidenau – Pomalu každé čtvrté zaparkované auto má registrační značku Ústeckého kraje. Ačkoliv jde o německý hypermarket, Český jazyk je slyšet na každém kroku. Stále více Ústečanů míří za nákupy do sousedního Německa do nákupního centra v Heidenau nebo na předměstí Drážďan.
Jedním z Ústečanů, který jezdí na nákupy do Německa, je Miroslav Pátek. „Do Německa jezdíme nakupovat hlavně potraviny. Když se podíváte na ovoce v českých marketech a v Německu, tak je to velký rozdíl. Žádné nahnilé a oťukané kousky jako u nás. Také se v Německu vyplatí kupovat trvanlivé salámy," řekl Pátek.
To zase Eva Bečvářová ze Střekova jezdí nakupovat za hranice drogistické zboží a dárky. „Když chytíte prací prášek v akci, tak vyjde daleko levněji než v Čechách. Navíc mi přijde, že prací prášky a aviváže koupené v Německu daleko více provoní prádlo. Také mandle a oříšky na pečení cukroví vyjdou tady v Heidenou levněji. Přijeli jsme koupit i nějaké dárky vnoučkovi pod stromeček. Příští rok jde do školy a například školní taška přijde v Německu levněji. Navíc mají větší výběr, než české markety," řekla Bečvářová.
Zvýšený počet česky hovořících zákazníků v obchodním centru v Heidenau potvrdila redakci E – Ústí pracovnice informací. „Hlavně vždy před svátky. Hodně Češi nakupují uzeniny, mléčné výrobky, cukrovinky, drogerii a hračky. Já sama pocházím z Děčína a parfémy a prací prášky si kupuji jedině tady," řekla česky hovořící zaměstnankyně informací.
Češi, kteří zamíří do německých obchodů na nákupy, si musí dát pozor na určitá úskalí. Německé obchody jsou na rozdíl od českých v neděli uzavřené. Platit se dá ve většině center platebními kartami, problém ovšem mohou mít majitelé Visa karet, které nemají němečtí obchodníci v oblibě. Nejlepší je vlastnit kreditní kartu. Ačkoliv řada obchodníků v příhraničí nabízí zaplatit nákup českými korunami, pod kurz třicet korun za Euro se nedostanete.