Ústí nad Labem - O jednu desetinu procentního bodu klesla na Mostecku nezaměstnanost. V listopadu v okrese činila 12,6 procenta. V říjnu to bylo 12,7 procenta. Mostecko ale dál zůstává okresem s nejvyšším počtem lidí bez práce v celé republice. V druhém Ústí nad Labem a Bruntále je 12,4 procenta nezaměstnaných. Pro srovnání: V celém Česku je v průměru 7,1procentní nezaměstnanost.

Situaci na pracovním trhu ovlivňují, kromě oživení ekonomiky, také dobíhající sezónní práce, především ve stavebnictví, službách, gastronomii, hotelnictví, lesnictví, povrchových lomech a částečně ještě pořád i v zemědělství. Poměrně dobrou kondici vykazují průmyslové podniky a roste tak jejich zájem o nové pracovníky. V neposlední řadě se na vývoji nezaměstnanosti pozitivně projevuje monitoring volných pracovních míst, kdy zaměstnanci ÚP ČR aktivně komunikují se zaměstnavateli. Svůj podíl má i neustálá a široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů APZ a stále se rozrůstající portfolio projektů financovaných jak z národních, tak i evropských peněz.

„Tak například programy zaměřené na konkrétní skupiny uchazečů, v jejichž rámci najdou uplatnění na pracovním trhu. Díky nim nemusí rodiče malých dětí, absolventi, lidé nad 50 let nebo se zdravotním postižením a další uchazeči, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, do evidence Úřadu práce ČR nebo z ní naopak v krátké době odcházejí," říká Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.

V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným ukončením sezónních prací a pracovních smluv na dobu určitou, mírně vzrůst. Tento vývoj je pro přelom roku charakteristický. Do evidence ÚP ČR se hlásí sezónní pracovníci nebo například živnostníci, kteří dočasně přeruší svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí.
Zaměstnavatelé měli v listopadu největší zájem o pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, zedníky, šičky, obchodní zástupce, pomocné pracovníky ve výrobě, ostrahy a bezpečnostních agentur, uklízeče, řidiče nákladních automobilů a autobusů, operátory call center, skladníky, lesní dělníky a v některých regionech také o instruktory lyžování. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, elektrikář, elektrotechniky, soustružník, slévač, svářeč a řezač plamenem, seřizovač, strojírenští technici, manipulační a montážní dělníci a obsluha obráběcích strojů). Uplatní se IT specialisté, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví (převážně zdravotní sestry) i v sociální oblasti.

Přednost dávají firmy proškoleným specialistům s praxí. „V tomto ohledu bohužel řada našich klientů nesplňuje požadavky zaměstnavatelů. Proto se firmám snažíme vycházet maximálně vstříc, a v případě, že víme, co potřebují, jsme schopni pro ně vytipovat ty nejvhodnější uchazeče a připravit je, např. v rámci rekvalifikací," upozorňuje ředitel Odboru trhu práce GŘ ÚP ČR Jan Karmazín.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 8,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (34,7), Jeseník (31,7), Ústí nad Labem (31,1), Děčín (27,5) a Bruntál (27,3).

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (3,3 %), Benešov (3,9 %), Rychnov nad Kněžnou (4,1 %), Pelhřimov a Prachatice (shodně 4,2 %), Mladá Boleslav a Rokycany (shodně 4,3 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 34 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (12,6 %), Ústí nad Labem a Bruntál (shodně 12,4 %), Karviná (11,9 %), Chomutov (10,9 %) a Ostrava-město (10,8 %).

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru