Ústí nad Labem – Dát čtenářům malý dárek čtenářům, se rozhodlo od nového roku vedení Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Rozšířilo otevírací dobu ve dvou hlavních budovách.
Jak uvedla mluvčí knihovny Iva Opravilová, rozšíření výpůjční doby se týká knihoven v ulici W. Churchilla a ve Velké Hradební. „Otevřeno máme už od devíti hodin ráno. Dále jsme upravili sobotní otevírací dobu v budově ve Velké Hradební, a to od 9,00 do 13,00 hodin," dodala mluvčí.
Počátky Severočeské vědecké knihovny
Poválečná historie knihovny se začíná psát v létě roku 1945, kdy se do města stěhují z vnitrozemí noví obyvatelé. Česká knihovna neexistuje a na opravu německé knihovny nejsou peníze. Městská knihovna se přihlásila k životu počátkem srpna 1945, když jí město přidělilo místnost v ředitelně obecní školy v nynější Brněnské ulici. Zde se ještě pro veřejnost nepůjčovalo. První zaměstnanec Josef Petrásek zpracovával fondy na jednom ze třech psacích strojů, které se podařilo zkompletovat ze šesti, jež se našly v troskách německé knihovny při hledání notového materiálu. V listopadu 1945 se knihovna přestěhovala do ulice Prokopa Diviše č. 12, kde bylo umístěno již výpůjční oddělení společně pro děti a mládež, bez čítárny a bez příruční knihovny. Později přibylo malé skladiště, místnost pro katalogizaci a pro manipulaci s knihami. Knihovna byla pro veřejnost otevřena 16. listopadu 1945. Protože fond, který nabízela čtenářům, nebyl velký (na konci roku 4050 svazků, z toho 2000 svazků se podařilo zachránit z bývalé české menšinové knihovny, ostatní byly zakoupeny a zlomek pocházel z německé knihovny), půjčovala se jedna kniha na 14 dní. Přesto knihovnu na konci roku využívalo 602 dospělých a 86 dětí.
Zdroj: svkul.cz
Ústečáci, posílejte nám náměty na zprávy, události a reportáže na e-mail: redakce@e-ustí.cz. Čtěte co vás zajímá.