Most, Praha – Třiadvacetiletý Michal z Mostu pracuje jako hasič na pražském letišti. Z práce ho ale vyřadila vzácná choroba - myelodysplastický syndrom. Chorobu mu může definitivně vyléčit transplantace kostní dřeně.
Myelodysplastický syndrom je onemocnění krvetvorby. „Mám nízkou imunitu. Při této práci se můžu dostat do styku s nebezpečnými látkami nebo nemocnými lidmi. Proto jsem na nemocenské,“ říká Michal, který jako hasič pracuje na letišti dva a půl roku.
Pro tuto práci se rozhodl už jako kluk. Jeho tatínek dlouhá léta pracoval jako hasič na mostecké stanici. Jako malého ho nejvíc zajímala jen auta, ale postupem času se nekoukal jen na ně, ale už i na práci samotných hasičů. A tak si vybral střední školu v Chomutově, kde úspěšně složil maturitu v oboru strojník požární techniky. „Práci hasiče miluju. Tato profese je zároveň i koníčkem a nikdy bych ji za nic nevyměnil,“ dodává Michal.
Pokud se v registru dárců kostní dřeně najde vhodný protějšek a transplantace proběhne bez problémů, bude se moci vrátit do běžného života i ke své práci. „Nic jiného mi teď pomoci nemůže,“ svěřil se. Pomoci se mu rozhodli i kolegové hasiči z letiště, kteří se hromadně do registru přihlásili. „Popravdě jsem dojatý, co pro mě (a nejen pro mě) kolegové udělali. Je to obrovské gesto a je těžké se jim odvděčit. Ale vím, že až se vrátím, tak jim vezmu nějaké dorty a chlebíčky,“ prozrazuje.
Hasiči z pražského letiště se přihlásili do registru dárců kostní dřeně.
Do registru dárců kostní dřeně se může přihlásit každý zdravý člověk od 18 do 35 let. Vstup do registru probíhá jen obyčejným odběrem krve. Samotná kostní dřeň se odebírá pod částečnou nebo úplnou anestezií a přesně víte, komu ji dáváte. Pokud vám zavolají, že jste vhodný dárce, můžete i odmítnout. Dárcovství nebolí a dokáže zachránit život.
O dárcovství více zde: http://www.kostnidren.cz/
Přihlásit se můžete zde: http://www.kostnidren.cz/formulare/prihlaska