Krásné Březno – Fenoménem internetu se před několika týdny stala ústecká slonice Delhi, když ukázala, jak umí chobotem šroubovat matice. (Psali jsme). Řada čtenářů se začala ptát, jak je to s její inseminací, o které se tolik hovořilo.
„Nevíte, jak je to s oplodněním Delhi. V minulosti se o něm dost psalo. Teď nikde ani zmínka," obrátila se na redakci E – Ústí čtenářka Kateřina Vobecká.
Petr Kiebel, chovatel slonů uvedl, že v umělém oplodnění slonice se rozhodli v současné době nepokračovat z několika důvodů. „K inseminaci je vhodná jen samice, která je zdravotně absolutně v pořádku, má pravidelný cyklus a žádné změny na pohlavním aparátu. Delhi bohužel po prodělaném těžkém porodu v roce 2004 úplně v pořádku není. Ačkoliv u ní cyklus stále probíhá, objevilo se u ní několik cyst a určité množství tekutiny v děložním rohu. Rovněž cyklus z tohoto důvodu není pravidelný, a tak je těžké určit přesný okamžik ovulace a inseminace," řekl chovatel.
Dalším důvodem proč není možné nechat slonici Delhi oplodnit je, že současný pavilon nesplňuje parametry pro přirozený a kvalitní chov a odchov slonů. „Zcela souhlasíme s názorem koordinátora Evropských chovných programů (EEP) pro slony, že inseminace by neměla řešit nedostatky v chovném zařízení. To je bohužel náš případ. Tento názor je podložen snahou koordinátora o co největší množství zoo s kvalitním chovným zařízením, které by slonům poskytly možnost přirozeného sociálního chování a rozmnožování v rodinách, tak jako v přírodě. Proto se i my snažíme prosadit dobudování našeho pavilonu slonů tak, aby splňoval parametry pro přirozený a kvalitní chov a odchov slonů (min. 1 samec a 4 samice). Dokonce i v případě, že by se nám inseminace v současnosti podařila a Delhi měla slůně, naši budoucnost by to nevyřešilo. Jen bychom problém zániku našeho chovu malinko posunuli na později," doplnil Petr Kiebel.
Roli při umělém oplodnění samozřejmě hraje i cena inseminace, která je opravdu velmi vysoká. „Věříme, že po dobudování našeho zařízení, bude mít i Delhi ještě šanci na slůně. Přece jen, samec dobu ovulace určí mnohem přesněji než laboratorní metody a má mnohem více pokusů, než my s umělou inseminací," dodal závěrem chovatel slonů.
Čtenáři, posílejte nám náměty na články na e-mail: