Stříbrníky – Zhruba pět set podpisů čítá podpisový arch petice pro zachování knihovny na Stříbrníkách. Čtenářům se nelíbí, že kvůli přesunutí policejní služebny z místní radnice, přijdou o knihovnu. Jako první o znovunavrácení republikové policie do obvodu Severní Terasy informoval Český rozhlas Sever.

Knihovnice pobočky na Stříbrníkách Milada Benešová ukazuje podepsané archy petice. Ty čítaly v době návštěvy knihovny reportéra E - Ústí necelých pět set podpisů. Foto: Petr Sochůrek
Jednou ze čtenářek, která petici podepsala je Martina Beránková. „Před nedlouhým časem měla policie služebnu ve Svojsíkově a tu opustila. Teď je zde fitko, takže sem se vrátit nemůže. Ale proč proto stěhovat knihovnu, to fakt nechápu! A pokud jsou ve hře adekvátní prostory pro knihovnu, z logiky věci vyplývá, že by byly adekvátní i pro Policii. A ušetřilo by se stěhování knihovny. Prý tak bude policie, pokud vyšoupne knihovnu, ve stejné budově jako městská, No, já, jako běžný člověk bych chápala, že si udělají služebnu někde, kde současně budou v centru dění, resp., kde je potřeba aby zasahovali! A ne ve dvoře, vedle školy, kde je naprostý klid!" uvedla argumenty čtenářka, proč petici podepsala.

Starosta Severní Terasy uklidňuje, že v žádném případě nechce nikdo pobočku rušit, jen hledají jiné vhodné prostory v rámci obvodu Severní Terasy, kam by bylo možné pobočku přestěhovat. „Policie má určité parametry prostoru, které musí být splněny, aby v nich mohlo být umístěno obvodní oddělení. Jedním z parametrů je i velikost prostoru a jeho rozčlenění. Služebna by v prostoru, který má v pronájmu v současné době pobočka knihovny, byla právě ve středu našeho obvodu a dojezdová vzdálenost policistů by tak byla stejná na všechny strany. Oddělení by zde bylo v dostatečné vzdálenosti od obytných domů a nedocházelo by k narušení klidu. Dobře si umíme představit, jak by to asi vypadalo, kdyby policisté předváděli zadržené kolem vchodů, kde si třeba hrají děti nebo v noci lidé spí, kdybychom oddělení PČR umístili třeba do prostorů v bytových domech nebo jejich těsné blízkosti. Navíc je zde možné republikovou policii jednoduchým způsobem napojit na kamerový systém městské policie. Tam chci jednoznačně odmítnout tvrzení, že prostor, který je vhodný pro knihovnu je vhodný i pro obvodní oddělení PČR. Není tomu tak. Zvyšování bezpečnosti našich občanů, jejich i veřejného majetku je pro nás jednou z velkých priorit. Byl to i jeden z našich důležitých volebních bodů," řekl starosta.

Navíc vše je teprve na začátku a případné stěhování knihovny by připadalo až v roce 2016. „Vedení Severočeské vědecké knihovny, pod kterou spadá pobočka na Stříbrníkách, jsme nabízeli náhradní prostory. Jedním z nich je, že by knihovna zůstala v objektu na Stříbrníkách, jen by se přestěhovala o patro výše. Jsme si vědomi toho, že pobočku využívají i senioři z nedalekého domova důchodců, tak zvažujeme i vybudování výtahu," doplnil Pavel Dufek.

Iva Opravilová, mluvčí Severočeské vědecké knihovny uvedla, že prostory které jim dosud radnice na Severní Terase nabízela, byly pro ně nedostačující. „O tom, že by nám Severní Terasa slíbila, že když se přestěhujeme do patra, tak nám nechá zřídit výtah, nic nevíme. To se dozvídáme až od vás," tvrdila Iva Opravilová a dodala: „My nejsme iniciátory petice, jde o spontánní akci našich čtenářů."

„Nová informace to pro knihovnu není. Vše jsem probíral s ředitelem Brožkem při osobním i telefonickém jednání. Tuto variantu jsme jim také mimo jiné nabízeli, ale bylo nám sděleno, že je to nevyhovující. S vedením knihovny a jejím zřizovatelem Ústeckým krajem budeme ještě dále jednat a doufám, že nalezneme nejvhodnější řešení, které bude pro všechny strany schůdné. Je třeba hledat způsoby, jak vše vyřešit, nikoliv důvody proč vše neřešit!" reagoval Pavel Dufek na slova Ivy Opravilové.

Aleš Brožek, ředitel Severočeské vědecké knihovny, pod kterou spadá knihovna na Stříbrníkách, uvedl, že je to nejvíce využívaná pobočka v Ústí. „Má 1026 registrovaných uživatelů (z toho 307 dětí), za rok 2014 ji navštívilo 10 511 osob (z toho 4009 seniorů), disponuje fondem 23 100 svazků, dosáhla počtu 45 313 výpůjček, loni v ní proběhlo nejen 34 exkurzí pro mateřské a základní školy (celkem 630 osob), ale i 8 návštěv speciální školy Pod parkem (92 dětí). V roce 2014 byl v ní doplněn nábytek, je zde k dispozici veřejný Internet (návštěvnost 790 uživatelů) a v rámci akce Knížka pro prvňáčky bylo nově zaregistrováno 25 žáků prvních tříd!" doplnil Brožek.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru