Ústí nad Labem – Program Hraničáře odstartuje v úterý 19. května filmem uznávaného anglického režiséra Kena Loache Jimmyho tančírna. Ve středu 20. května se mohou návštěvníci těšit na exkluzivního hosta - Václava Šilhu, cestovatele a celosvětově uznávaného fotografa, který do Ústí nad Labem přiveze neopakovatelnou audiovizuální show o Antarktidě.
Páteční program 22. května ocení hlavně příznivci originálních divadelních projektů – vystoupí soubor Depresivní děti touží po penězích s kontroverzním představením Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme. Hra je velmi neotřelou reakcí na soudobý fenomén internetových seznamek. V sobotu 23. května zve Hraničář na kultovní sci-fi 2001 Vesmírná odysea. O den později pak na novou programovou sekci pro aktivní seniory s názvem Nedělní čaje v Hraničáři.
Jimmyho tančírna – úterý 19. května, 19.30 hodin
Před propuknutím Irské občanské války otevřel Jimmy Gralton na irském venkově taneční sál, kde se lidé mohli vzdělávat, bavit, diskutovat. A hlavně tancovat. Popularita tančírny rostla a postupně se stala místem revolučních myšlenek. Volnomyšlenkářská reputace ale vyvolala nevoli církve, a Jimmy musel utéct ze země a proslavenou tančírnu zavřít. Po deseti letech se opět vrací do Irska. Znovu se střetává s chudobou a omezováním osobní i kulturní svobody. S podporou své první lásky se Jimmy rozhodne tančírnu znovu otevřít a opět dát lidem naději snít. Film natočil uznávaný anglický režisér Ken Loach, který získal čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo z MFF Berlín 2014.
Antarktida – k branám ráje – středa 20. května, 19.30 hodin
Skály, led, miliony tučňáků, nekonečný oceán a naprosto nepředvídatelné počasí. Panenskou krásu Antarktidy zažil na vlastní kůži a zdokumentoval fotograf a cestovatel Václav Šilha, držitel ocenění Czech Press Photo. Na jachtě Golden Fleece spolu s kapitánem Jeromem Poncetem strávil dlouhých šest měsíců. Nyní se o tento jedinečný zážitek podělí s návštěvníky Hraničáře, pro které si připravil dech beroucí show plnou fotek, videí a reálných příběhů přibližujících jedno z posledních člověkem nedotčených míst na planetě.
Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme – pátek 22. května, 19.30 hodin
Další z kontroverzních a originálních divadelních projektů nezávislého uměleckého sdružení Depresivní děti touží po penězích, ve kterém účinkuje také performer a improvizátor Richard Němec známý z pořadu Na stojáka anebo „činoherácké" adaptace Kafkova Zámku. Pět performerů si na internetové seznamce vybralo jednu ženu a všichni ji postupně oslovili. Komu odpověděla? Co na sebe prozradila? Komu slíbila schůzku? Pět mužů skládá společně obraz jedné ženy, sestavený z inzerátu, mailů, SMS zpráv a dojmů z prvního rande.
2001 Vesmírná odysea – sobota 23. května, 19.30 hodin
Kultovní snímek a jeden z milníků filmové historie. Společné mistrovské dílo dvou velikánů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka, kteří se zasadili o to, že žánr science-fiction získal úplně nový rozměr. Film je neopakovatelnou cestou za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času. Znázorňuje evoluci a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. 2001 Vesmírná odysea získal v roce 1969 Oscara vizuální efekty.
Nedělní čaje v Hraničáři: Prázdniny v Římě – neděle 24. května, 15.00 hodin
Po Friday Jazz Night přichází Hraničář s další novinkou – programovou sekcí pro aktivní seniory. Pravidelné Nedělní čaje v Hraničáři nabídnou filmovou klasiku, ochutnávku vlastních moučníků a hudbu k tanci i k poslechu. Úvodní díl bude patřit romantické komedii Prázdniny v Římě z roku 1953, ve které zazářili Audrey Hepburn a Gregory Peck. Film získal deset nominací na Oscara, jednoho z nich si odnesla hlavní představitelka za roli novodobé princezny, která se vzepřela svým panovnickým povinnostem a díky americkému novináři poznala Řím jako obyčejná mladá dívka.