Ústí nad Labem, Konojedy - V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěka probíhá až do začátku července studentská praxe prvních ročníků oborů Dokumentace památek a Kulturně historická regionalistika katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Studenti historie ústecké univerzity vrací památkám život. Zdroj: UJEP Ústí nad Labem
Akce je realizována v rámci partnerství a vzájemné spolupráce v projektu Evropský hospodářský prostor (EHP fondy) ve spojení se Společností pro obnovu památek Úštěcka. Cílem projektu je revitalizace a znovu začlenění kostela do kulturních, společenských a edukačních aktivit Ústeckého kraje.

Cílem výuky v Konojedech je praktické seznámení se základními technikami práce se specifickým typem hmotného historického pramene – stavbou. Důraz je kladen na metody používané při přípravě předprojektové dokumentace dle metodik Národního památkového ústavu.

Studenti pod vedením odborných pracovníků Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví při FF UJEP se podílejí na předprojektové přípravě. Provádějí stavebně-historickou analýzu krovu kostela, tzn. lodi, věže a sakristie, s cílem určit jeho stavební stratigrafii a druhotně užité prvky. Dále inventarizují detaily konstrukční, architektonické a epigrafické, které mají vztah ke stavebnímu vývoji krovu. Účastníci kurzu si také vyzkouší odběr vzorků dřevěných konstrukcí určených k dendrochronologické analýze s cílem absolutní datace jednotlivých stavebních fází kostela.

Studenti filozofické fakulty taktéž stavebně zaměří a v prostředí AutoCAD vytvoří plánovou dokumentaci (půdorysy, řezy a pohledy) kostela. Pomocí optického a laserového 3D skeneru si účastníci studentské praxe vyzkouší nejmodernější trend v oblasti dokumentace památek, a to 3D skenování.

Vedoucí katedry historie FF UJEP Michaela Hrubá si spolupráci pochvaluje: „Existuje mnoho důvodů, pro které jsou podobné akce v rámci výuky i výzkumu na naší katedře důležité. Předně se můžeme podílet na mapování a revitalizaci unikátního kulturního dědictví v Českém středohoří. V Konojedech jde o krásnou do dnešních dnů v podstatě barokně komponovanou krajinu se zámeckým areálem spojeným s rodem Šporků, což ovšem málokdo ví. Podobně jsme se již dříve zabývali například stejně zajímavou oblastí Milešovska. Pro práci studentů zde můžeme zúročit naše špičkové vybavení pořízené v nedávné době z projektu OP VaVpI, s jehož podporou vniklo na naší fakultě vskutku unikátní pracoviště. Studenti, kteří projdou touto praxí, využijí svých dovedností i v dalším studiu a zejména pak při vzniku závěrečných prací. Ústecká univerzita může v tomto ohledu svým současným i budoucím studentům nabídnout opravdu vynikající zázemí."

Studenti historie ústecké univerzity vrací památkám život. Zdroj: UJEP Ústí nad Labem

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru