Ústí nad Labem, Konojedy - V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěka probíhá až do začátku července studentská praxe prvních ročníků oborů Dokumentace památek a Kulturně historická regionalistika katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Akce je realizována v rámci partnerství a vzájemné spolupráce v projektu Evropský hospodářský prostor (EHP fondy) ve spojení se Společností pro obnovu památek Úštěcka. Cílem projektu je revitalizace a znovu začlenění kostela do kulturních, společenských a edukačních aktivit Ústeckého kraje.
Cílem výuky v Konojedech je praktické seznámení se základními technikami práce se specifickým typem hmotného historického pramene – stavbou. Důraz je kladen na metody používané při přípravě předprojektové dokumentace dle metodik Národního památkového ústavu.
Studenti pod vedením odborných pracovníků Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví při FF UJEP se podílejí na předprojektové přípravě. Provádějí stavebně-historickou analýzu krovu kostela, tzn. lodi, věže a sakristie, s cílem určit jeho stavební stratigrafii a druhotně užité prvky. Dále inventarizují detaily konstrukční, architektonické a epigrafické, které mají vztah ke stavebnímu vývoji krovu. Účastníci kurzu si také vyzkouší odběr vzorků dřevěných konstrukcí určených k dendrochronologické analýze s cílem absolutní datace jednotlivých stavebních fází kostela.
Studenti filozofické fakulty taktéž stavebně zaměří a v prostředí AutoCAD vytvoří plánovou dokumentaci (půdorysy, řezy a pohledy) kostela. Pomocí optického a laserového 3D skeneru si účastníci studentské praxe vyzkouší nejmodernější trend v oblasti dokumentace památek, a to 3D skenování.
Vedoucí katedry historie FF UJEP Michaela Hrubá si spolupráci pochvaluje: „Existuje mnoho důvodů, pro které jsou podobné akce v rámci výuky i výzkumu na naší katedře důležité. Předně se můžeme podílet na mapování a revitalizaci unikátního kulturního dědictví v Českém středohoří. V Konojedech jde o krásnou do dnešních dnů v podstatě barokně komponovanou krajinu se zámeckým areálem spojeným s rodem Šporků, což ovšem málokdo ví. Podobně jsme se již dříve zabývali například stejně zajímavou oblastí Milešovska. Pro práci studentů zde můžeme zúročit naše špičkové vybavení pořízené v nedávné době z projektu OP VaVpI, s jehož podporou vniklo na naší fakultě vskutku unikátní pracoviště. Studenti, kteří projdou touto praxí, využijí svých dovedností i v dalším studiu a zejména pak při vzniku závěrečných prací. Ústecká univerzita může v tomto ohledu svým současným i budoucím studentům nabídnout opravdu vynikající zázemí."