Ústí nad Labem – Vyučuje se to v každé autoškole. Každému diskutujícímu na internetu je to jasné. Přesto pravidelně policisté přistihnou hříšníky, kteří nevědomky nebo úmyslně porušují silniční zákon. Řeč je o světelné křižovatce na ulici Sociální péče u Masarykovy nemocnice.
Ilustrační foto: Petr Sochůrek
Na dodržování zákazu otáčení se v řízené křižovatce pravidelně zaměřují krajští i ústečtí policisté. „Od začátku roku hlídky na světelné křižovatce u Masarykovy nemocnice zaznamenaly sto čtyřicet tři dopravních přestupků," uvedla mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová.
Řidiči se v řízené křižovatce otáčí často kvůli neznalosti silničního zákona. Pak jsou ovšem hříšníci, kteří dopravní přestupek udělají úmyslně a myslí si, že s policisty takzvaně vyběhnou. Buď tím, že po spatření hlídky se, na dvouproudé silnici v jednom směru jízdy, drží v levém jízdním pruhu a domnívají se, že je přes podjíždějící auta policista nezastaví nebo zabočí na čerpací stanici.
V prvním případě byl svědkem redaktor on-line deníku E – Ústí.cz situace, kde si pro hříšníka policisté do levého jízdního pruhu takzvaně došli nebo po vyhodnocení situace nasedli do služebního auta a za řidičem se rozjeli a zastavili ho o kus dále za pomocí majáků a blikajícího nápisu Stop. Při zabočení na čerpací stanici si řidiče policisté zaznamenají a zastaví ho po opuštění benzinky nebo přestupek předají do správního řízení.
Podle platného silničního zákona se nesmí řidič otáčet v řízené křižovatce a její těsné blízkosti. Za porušení hříšníkovi hrozí pokuta až 2 000 Kč.
Křižovatku ulici Sociální péče – Mezní osadili technici semafory na konci roku 2004. „Došlo tak v rámci rozšíření provozu trolejbusů, kdy bylo vhodné tuto křižovatku takto upravit," uvedl pro on-line deník E – Ústí.cz náměstek ředitele dopravního podniku Milan Šlejtr.
Čtenáři, posílejte nám náměty na aktuální události, zprávy a reportáže nejen z Ústecka na e-mail: