Ústecký kraj - Plošná epidemie stále přetrvává v celé severní Evropě, jsou hlášeny vážné průběhy chřipkové infekce, a to i mezi osobami mladšího věku. Informuje o tom Státní zdravotní ústav.

Očkování proti chřipce. Ilustrační foto: CC2.5

Plošné šíření hlásí i další evropské státy včetně sousedního Německa. Dominujícím kmenem v Evropě je subtyp A/H1N1pdm, laboratorní průkaz chřipkových virů celkově v Evropě stále stoupá. Na Slovensku a v Polsku, našich dalších sousedů, se doposud jedná spíše o sporadický až lokální výskyt. Celkově je v Evropě evidován stále se zvyšující trend v počtu hospitalizovaných, u ambulantně ošetřených pacientů nedošlo již k dalšímu nárůstu. Další vývoj je obtížné predikovat. Je možné, že nemocnost ještě dále poroste, ale stejně tak se může Evropa určitou dobu pohybovat na jakémsi pomyslném vrcholu bez výraznější dynamiky.

Situace v ČR

V 5. kalendářním týdnu došlo v ČR k dalšímu vzestupu nemocnosti akutních respiračních onemocnění, a to o 10 %. Celková nemocnost dosahuje 1446 nemocných na 100 000 obyvatel. Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách. V jednotlivých krajích není významných rozdílů, přičemž nemocnost nad 1 500 / 100 000 hlásí kraje Středočeský, Liberecký, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. Taktéž v kategorii „ILI" se nemocnost zvýšila ve všech věkových skupinách, a to dokonce o dalších 56 %.

Závažné případy chřipky s prokázanou nákazou virem chřipky vč. úmrtí (stav hlášení od 1.9.2015 do 5.2.2016): podle údajů Ministerstva zdravotnictví bylo v ČR v uvedeném období hlášeno celkem 51 klinicky závažných případů chřipky, z nichž v 7 případech došlo k úmrtí. Ve 4 případech byl prokázán virus chřipky typu B, ve 22 případech se jednalo o virus chřipky A, v 22 případech se jednalo o subtyp A/H1N1, ve 2 případech se jednalo o subtyp viru chřipky A/H3N2 a v jednom případě se jednalo o duální infekci s průkazem viru chřipky typu B a A/H1N1.

U převážné většiny pacientů bylo v anamnéze některé ze základních chronických onemocnění a vesměs nebyli očkováni proti chřipce popř. záznam o tomto očkování chybí. Věk pacientů se pohyboval v rozmezí 35 let – 85 let. Z uvedeného počtu pacientů se jednalo ve 22 případech o ženy a ve 29 případech o muže. V 35 případech byla podána antivirotika.

(autoři jsou pracovníky Státního zdravotního ústavu)

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru