Moldava / Krušné hory – Uprchlíci ubytovaní v Německu ojediněle překračují státní hranice a i přes zákaz chodí do České republiky. Jejich cílem jsou levnější nákupy v pohraničí, jiné problémy s nimi nejsou. Přímo na hraničním přechodu na Moldavě to ve středu v poledne přiblížila cizinecká policie v Ústeckém kraji, když prezentovala své výsledky a zkušenosti z loňského roku zejména v oblasti migrace.

Policista na čtyřkolce na státních hranicích na Moldavě. Foto: Oldřich Hájek

Proč policisté pozvali novináře na Moldavu? Od prosince zde na dohled od hranic funguje v Německu azylové zařízení pro muže. Je jich tam nyní pětatřicet. „Vídáme je, jak přes hraniční most míří do našich vietnamských prodejen. V tu chvíli voláme policisty,“ říká místostarostka Moldavy Eva Kardová. Někteří místní prodejci prý sami za azylanty dojíždějí se zbožím. V obci panuje obava, že by počet lidí nelegálně překračujících hranici mohl vzrůstat a mohly by přijít první vážnější problémy. Ty zatím policisté neevidují.

„Problémy s běženci ubytovanými na německé straně jsme nezaznamenali. V ojedinělých případech dochází k překračování státní hranice, kdy si žadatelé o azyl v Německu chodí nakupovat na českou stranu,“ potvrdil při tiskové konferenci na hraničním přechodu na Moldavě Pavel Češka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

Obdobné případy kromě Moldavy řeší cizinecká policie ve Šluknovském výběžku a na Cínovci, kde je německé azylové zařízení přibližně pro 120 lidí na bývalém hraničním přechodu u Altenbergu. Na českou hranici je to tam kilometr po hlavní silnici. Problematická místa jsou nyní pod zvýšeným dohledem policistů, kteří mají k dispozici i nejnovější techniku. Při svých opatřeních využívají například i velmi mobilní čtyřkolku, která si poradí i s náročnějším terénem.

S dopadenými žadateli o německý azyl, kteří se přes zákaz vydali do Česka, vedou policisté řízení, vracejí je zpět a čeká je pokuta.

Bude se loňská migrační vlna opakovat?

Od počátku roku 2015 bylo na území Ústeckého kraje odhaleno při nelegální migraci celkem 1418 osob, což představuje 17 % z celkového počtu nelegálního pobytu na území ČR. V porovnání se stejným obdobím předešlého roku došlo k nárůstu odhalené nelegální migrace o 25,15 %. Celková nelegální migrace (1418 osob) je tvořena tzv. tranzitní nelegální migrací (442 osob) – osoby projíždějící přes ČR, záchyty na hlavních migračních trasách (tzv. uprchlíci) a nelegálním pobytem na území (976 osob) – osoby na území ČR pobývající nelegálně, např. s propadlým vízem, bez povolení k pobytu (nejčastěji hosté Lázní Teplice a Dubí). Hlavními migračními trasami byla dálnice D8, mezinárodní vlakové spoje, autobusy. Ojediněle převážela běžence osobní vozidla.

Z hlediska státní příslušnosti pocházelo nejvíce nelegálně pobývajících cizinců ze zemí  Sýrie (115), Afghánistánu (111), Iráku (73), Kosova (22), Somálska (19) a Bangladéše (14).

Pavel Češka, vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Foto: Oldřich Hájek


Příklady z praxe

  • Na dálnici D8 ve směru do SRN byl kontrolován mezinárodní linkový autobus Student Agency. Kontrolou cestujících bylo odhaleno 13 osob se státní příslušností Somálska, které se prokázaly padělky cestovních pasů pro cizince Itálie a padělky povolení k pobytu v Itálii. Celkem se jednalo o 18 padělaných dokladů. Celou tuto skupinu doprovázel jejich krajan s uděleným azylem ve Spolkové republice Německo.
  • Na křižovatce obcí Dobroměřice a Lenešice došlo k dopravní nehodě dodávkového vozidla, kterým občan České republiky převážel v nákladním prostoru celkem 21 občanů Afghánistánu. Nikdo z nich nedisponoval doklady, které by je opravňovaly k pobytu v Schengenském prostoru.
  • Na dálnici D8 ve směru do SRN bylo kontrolováno osobní vozidlo švédské registrační značky. Ve vozidle se nacházelo celkem 5 osob, které tvrdily, že jsou občané Sýrie. Následným šetřením bylo prokázáno, že se jedná o občany Iráku, a že převaděč inkasoval za převoz od každého celkem 1500 EUR. Za občany Sýrie se vydávali z důvodu jednodušší cesty do Evropy a následného řízení o udělení azylu.
  • V mezinárodním vlakovém spoji EN 476 směřujícího do SRN předložili 2 občané Iráku ke kontrole své totožnosti totální padělky portugalských průkazů totožnosti, které zakoupili v Řecku za cenu 500 EUR od občana Súdánu.

Podle zkušeností cizinecké policie ustávala migrační vlna přes Česko od září. Přispělo k tomu počasí i vypravování speciálních vlaků z Maďarska do Německa. Že budou do západní Evropy přicházet další migranti přes Ústecký kraj i v letošním roce, se dá předpokládat. „Analyzujeme situaci, a to v rámci mezinárodní spolupráce a vlastními informacemi získanými z teritoria Ústeckého kraje,“ sdělil Pavel Češka.

Na cizinecké policii slouží více policistů, nyní 125, kterým v jejich práci pomáhají i další útvary v rámci krajského ředitelství.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru