Ústí nad Labem - Radiodiagnostické oddělení Krajské zdravotní - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, disponuje novou počítačovou tomografií (CT). Pořizovací cena nového CT je 13 654 850 Kč včetně DPH, nakoupen byl díky dotaci.
„Prostřednictvím modernizace CT došlo k zlepšení poskytované péče v ústecké Masarykově nemocnici, umožňující navýšení výkonů a v neposlední řadě zefektivnění datových výstupů jednotlivých vyšetření, což ocení jak pacienti, tak i zdravotníci nejen z radiodiagnostického oddělení, ale i všichni jejich kolegové, pracující s výsledky vyšetření tohoto pracoviště,“ řekl Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, pod kterou ústecká Masarykova nemocnice spadá.
Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, uvedl, že nové CT přineslo zdravotníkům několik novinek proti starší verzi z roku 2009. „Především je možné vyšetřit najednou celého pacienta až do výšky 190 centimetrů, což je vhodné zejména u těžkých polytraumat, kdy po vyšetření CT je možné okamžitě řešit jak poranění hlavy, hrudníku a břicha, tak i končetin. Nové CT nám také umožňuje vyšetřit objemné pacienty se stále zachovalou výbornou kvalitou zobrazení,“ řekl k nejvýraznějším novinkám Josef Liehne.
Milouš Derner, primář Radiodiagnostického oddělení ústecké nemocnice doplnil, že další novinkou je program CT skiaskopie, který umožňuje v reálném čase sledovat ve vyšetřovně pohyb jehly či drenu v těle pacienta při různých intervenčních zákrocích. „Výkony jsou přesně cílené a snižuje se možnost poranění okolních orgánů. Pro radiologické asistenty je uživatelský program jednoduchý a automaticky jsou nastaveny rekonstrukce jak v axiální, tak i v koronární a sagitální rovině, které hned odcházejí do systému pro archivaci obrázků. Hodnocení pro lékaře je pak zjednodušeno portálovým systémem, kde je již jedním kliknutím možno oddělit cévy od ostatních orgánů a v trojrozměrných rekonstrukcích je pak podrobně studovat. V budoucnu uvažujeme o rozšíření tohoto portálového systému na více stanic a dále o možnosti připojení ke vzdáleným počítačům, tabletům nebo i mobilním telefonům pro možnost lékařských konzultací,“ dodal Milouš Derner.
Nový přistroj Philips Ingenuity 128 byl pořízen z projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení traumatologického centra KZ, a.s.“, reg. č. projektu CZ.1.06/3.2.01/18.09298, který je podpořen z Integrovaného operačního programu Ministerstva zdravotnictví ČR, resp. Evropského fondu pro regionální rozvoj.