Ústí nad Labem - V prostorách před Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem vedení Krajské zdravotní (KZ) a Zdravotnické záchranné služby (ZZS) představilo projekt e-Health umožňující v praxi elektronickou výměnu zdravotnické dokumentace mezi záchranáři a nemocnicemi. Realizace projektu e-Health má zajistit zvýšení kvality a efektivity při zajišťování přednemocniční neodkladné péče a při řešení mimořádných událostí.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje ukazuje projekt e-Health v praxi. Foto: Petr Sochůrek

„Jsem rád, že i Ústecký kraj je součástí tohoto projektu a hlavní je, že naši pacienti budou mít co nejrychlejší a nejkvalitnější péči," řekl na úvod 1. náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

„I díky vzájemné spolupráci Ústeckého kraje, zdravotnické záchranné služby a Krajské zdravotní, a.s. můžeme nyní poskytnout pacientům ještě intenzivnější péči než doposud," zdůraznil důležitost součinnosti generální ředitel Krajské zdravotní, a. s. Petr Fiala.

Součástí prezentace elektronické komunikační služby e-Health byla i praktická ukázka zdravotníků, jak je služba důležitá při včasné záchraně pacienta v situaci ohrožení života. „Pacient mnohdy není schopen poskytnout relevantní informaci o své předchozí anamnéze, tak nám tento systém při zásahu velmi pomůže," vysvětlil mluvčí ZZS Prokop Voleník.

„Díky moderní technice máme možnost získat o pacientovi identifikační údaje či veškeré informace důležité při záchranářském zásahu, ať už je to při výjezdu do jeho místa bydliště nebo v terénu," vyjádřil se náměstek ZZS Petr Bureš. Tato výměna dat bude do budoucna dále rozvíjena, pilotně funguje pouze s Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem, připravuje se ale rozšíření projektu připojením dalších nemocnic a zdravotnických zařízení k této komunikační platformě a také rozšíření možností o nové funkce. „Rádi bychom, aby do této komunikační sítě byli v budoucnu zapojeni i obvodní lékaři," dodal Bureš.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje ukazuje projekt e-Health v praxi. Foto: Petr Sochůrek

Elektronická výměna dat mezi ZZS a nemocnicí zabezpečuje zejména:

- zobrazení životních (emergency) údajů pacientů (v rozsahu trvalé diagnózy, trvalé medikace, alergie, rizikové faktory) vč. informací o ošetření v nemocnicích KZ potřebných pro urgentní ošetření. Tyto údaje se na vyžádání zobrazí ošetřujícímu lékaři nebo záchranáři ZZS v jeho tabletu, kde vyplňuje zdravotnickou dokumentaci pacienta. Tím je umožněno efektivnější a rychlejší ošetření pacientů ohrožených na životě nebo zdraví při zásahu ZZS, získáním přesných informací o zdravotním stavu pacienta.

- zjištění životních (emergency) údajů pacientů umožňuje také prostřednictvím obdobného komunikačního systému eMeDocS Kraje Vysočina a k němu připojených zdravotnických zařízení, zejména nemocnic z Karlovarského kraje.

- předání Zprávy o výjezdu ZZS při předání pacienta následnému poskytovateli zdravotní péče tj. do příslušné nemocnice KZ.

Komunikační platforma byla vybudována a zprovozněna v říjnu loňského roku z prostředků Ústeckého kraje s využitím spolufinancování (85%) z prostředků fondů EU - Integrovaného operačního programu (IOP), v rámci projektu realizovaného Ústeckým krajem pod názvem Zlepšení technologického vybavení ZZS za účelem zvýšení efektivní akceschopnosti ZZS Ústeckého kraje, p.o. jako základní složky IZS za cca 3,5 mil. Kč a z prostředků KZ, a. s. ve výši cca 0,3 mil Kč za které bylo pořízeno rozšíření nemocničního informačního systému umožňující připojení k e-Health ZZS.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru