Krásné Březno - Dvě slonice indické Kala a Delhi, které žijí v ústecké zoologické zahradě, se věnují zajímavé činnosti – malují obrazy. Tato aktivita není nová, probíhá v zahradě již několik let, ale dosud nepravidelně.

Malířka Delhi. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

„Poprvé jsme s Delhi veřejně malovali u příležitosti Sloního týdne v roce 2012, kdy jsme na sedm dní připravili aktivity připomínající kulaté výročí od jejího příchodu do ústecké zoo. Delhi dorazila 18. června 1987, přičemž historicky první slon v naší zoo, Kala, zde již půldruhého roku pobývala, přišla 30. listopadu 1985," uvedla tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.
„Sloní obrazy jsme v minulosti darovali V.I.P. osobnostem či jsme pro veřejnost zorganizovali výstavu Kreativci ze zoo, která se uskutečnila v roce 2014 v Muzeu města Ústí nad Labem," upřesnila mluvčí zoo.

Jak je složité naučit slonice malovat, popsal vrchní chovatel Jan Javůrek. „Sloni jsou inteligentní zvířata, takže poměrně rychle pochopí, co se od nich vyžaduje. Delhi byla k této aktivitě přístupnější a šikovnější, takže většinu obrazů namalovala ona, ale autorkou některých je i Kala. Malují speciálně upraveným štětcem s držátkem ve tvaru „T", aby jej mohly dobře uchopit. Používáme zdravotně nezávadné prstové barvy, které rozmícháme a vždy nabízíme ze dvou na výběr. Pak držíme plátno před slonicí a ona maluje podle své fantazie. Zhotovení jednoho obrazu trvá cca 10 – 15 minut," dodal Jan Javůrek.

„Naše malování nesouvisí s žádným cirkusovým představením, je projevem svobodné vůle a slony do něj v žádném případě nenutíme," vysvětlil další z chovatelů Petr Kiebel a dodal: „Je to další ze způsobů, jak slonům zpestřit denní režim a postarat se o jejich psychickou pohodu, neboť vhodně zvolenými aktivitami se předchází vzniku stereotypnímu chování, které je u nudících se slonů časté. Navíc se tím posiluje a prohlubuje vztah mezi zvířetem a chovatelem, což je v našich podmínkách kontaktního chovu velice důležité."

Malířka Kala: Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

Třetí z chovatelů slonů, Pavel Kökert, doplnil poslední důvod, proč se nyní v ústecké zoo malování věnují s větší intenzitou. „Rozhodli jsme se tímto způsobem podpořit výzkum sloních nemocí, jako je např. herpes, kterým se dlouhodobě zabývá tým IZW Berlin pod vedením Prof. Dr. Thomase Hildebranta, se kterým naše zoo spolupracuje již od roku 2000. Obrazy jsou prodejné a každý zájemce nákupem přispěje na konto výzkumu sloních nemocí. Tímto způsobem pomáhá například také ostravská zoo, která vyhlásila i veřejnou sbírku s mnoha možnostmi, kterými lze dobrou věc podpořit," řekl Pavel Kökert.

„Obrazy, které Kala a Delhi namalovaly, nabízíme v prodejně suvenýrů Sepilok, kde jsou vystavené. Cenu jsme zvolili tak, aby byly dostupné všem návštěvníkům. Menší obraz (30x40 cm) stojí 500 Kč, větší (60x80 cm) 900 Kč, přičemž příspěvek na výzkum sloních nemocí je 100 Kč u menšího a 200 Kč u většího obrazu. Výtvory Kaly a Delhi jsou zcela jistě netradičním a originálním dárkem, navíc součástí každého obrazu je i fotografie zachycující naše umělkyně při tvorbě konkrétního díla," dodala závěrem Andrea Balejová, vedoucí návštěvnického servisu ústecké zoo.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru