Ústí nad Labem - Na pozvání generálního ředitele akciové společnosti Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem (Spolchemie) Daniela Tamchyny se hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček seznámil s nejmodernější výrobou chloru a hydroxidů v provoze membránové elektrolýzy. Tu vybudovala Spolchemie v posledních letech nákladem dvě miliardy korun za použití čínské technologie.
„Nový moderní provoz významně snížil ekologická rizika a představuje první článek vertikálně orientovaného výrobního řetězce, na jehož konci je výroba epoxidových pryskyřic,“ uvedl při setkání generální ředitel Daniel Tamchyna. Ten společně s finančním ředitelem Jaromírem Floriánem, výrobním ředitelem Janem Dlouhým a manažerem rozvoje Anorganika Pavlem Kubíčkem podrobně hejtmanovi představil historii, současnost i vize Spolchemie, která byla v Ústí nad Labem založena v roce 1856 a je nejstarším chemickým podnikem v Evropě. Nová membránová elektrolýza zpracuje ročně takové množství chloridu sodného, které představuje dvouletou spotřebu kuchyňské soli v celé České republice.
Členové vedení Spolchemie hejtmanovi představili firmu jako významného zaměstnavatele a význačného exportéra. Spolchemie má dnes 820 zaměstnanců a mzdy v roce 2017-2018 vzrostly u dělnických profesí o 19 % a u technických profesí o 14 procent. Spolchemie dnes vyváží své výrobky do 80 zemí všech kontinentů. Od roku 2000 bylo 90 % technologií modernizováno a nově vybudováno. Spolchemie na tuto modernizaci vynaložila přibližně pět miliard korun.
„Spolchemii vnímám jako firmu s dlouhou a bohatou tradicí, která byla a je významným partnerem pro krajské město. Dobrou zprávou také je, že firma prošla rozsáhlou modernizací, která přinesla snižování dopadů na životní prostředí a nové technologie s sebou nesou i nové bezpečnostní standardy. Vítám také spolupráci chemičky s vysokými školami, což ve svém výsledku posílí strategii firmy v oblasti výzkumu, vývoje a inovacích,“ zhodnotil postavení Spolchemie hejtman Oldřich Bubeníček.
Při prohlídce areálu chemičky měl hejtman možnost přesvědčit se i o sanaci starých ekologických zátěží a zejména si se zájmem prohlédl provoz membránové elektrolýzy, která nahradila amalgámovou technologii používající v minulosti rtuť. Spolchemie připravuje pro vyrovnání chlorové bilance nové technologie umožňující řízení spotřeby chloru, což přinese další snížení rizik.
V pracovně generálního ředitele Spolchemie; zleva finanční ředitel Jaromírem Florián, generální ředitel Daniel Tamchyna a výrobní ředitel Jan Dlouhý; vpravo hejtman Oldřich Bubeníček
Na střeše provozu membránové elektrolýzy