Ústí nad Labem - Na sázení květin se na různých místech Ústí nad Labem chystají zahradníci. Truhlíky, závěsné pyramidy, nádoby na mobilní zeleň a další nově upravené plochy rozkvetou v květnu, krátce po zmrzlých.
Ústí nad Labem je město posazené na řece Labi, obklopené kolem dokola zelenými kopci. O to víc pak spoustě lidem pak samotné město přijde šedivé, s malým množstvím zeleně, která v minulosti spíše ubývala. Velikou část tak v současnosti tvoří sady a parky, které prošly menší či větší rekonstrukcí. Zbylé plochy zatím nejsou nějak s rozmyslem upravovány, chybí zde koncepce úprav, uprostřed města zůstávají travnaté, nijak nevyužité a mnohdy nevzhledné plochy.
První snaha o rozšíření květin v městských ulicích se objevily před několika lety při úpravách kruhových objezdů. Nejvýraznější změnou zatím prošel kruhový objezd pod Větruší. Tady se po povodni musely zrušit veškeré výsadby, dle vypracovaného projektu se provedly terénní úpravy. Použitý materiál symbolizuje nejčastěji se vyskytující druhy kamenů v našem kraji (porfyr, čedič a znělec), byly zde použity velké jednodruhové plochy rostlin, neboť je kruhový objezd vidět také z OC FORUM vyhlídky na Větruši. Letos zde proběhne také instalace speciálního osvětlení, kdy budou nasvíceny skupiny kamenů a zajímavé solitéry. Již několik let je květinová výzdoba zajištěna také na kruhovém objezdu na Severní Terase u Alberta.
V minulém roce proběhly úpravy na dalších kruhových objezdech, a to vždy s úmyslem oživení a zvýraznění plochy. Na kruhovém objezdu na Klíši se trávník změnil v plochu plnou květin, a to jak v létě, tak v zimě. Kruhový objezd na Doběticích prošel celkovou opravou s tím, že se snížil a nechal se osadit nižšími druhy rostlin a okrasnými travami. Nakonec se osvědčilo také použití závěsných květináčů uprostřed kamenného kruhového objezdu, kdy dvě patra přepadajících letniček plochu oživily po dobu léta a časného podzimu.
Letos budou zkrášleny i jiné ulice po městě pomocí závěsných květináčů a květinových pyramid. Měly by kvést po celé léto až do podzimu. Vzhledem k tomu, že přímo v centru města chybí záhony zeleně, jediná možnost jak ji nahradit je právě pomocí mobilních nádob, které jsou celkem rovnoměrně po centru rozmístěny. Přes léto tak ve městě kvetou letničky, v zimě macešky a brzy zjara cibuloviny. Velké překvapení bude čekat na veřejnost zejména teď na jaře, kdy se na výše zmíněných upravovaných místech objeví různé druhy cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy, krokusy, a to v různých barvách. Ale záhony také budou zdobit méně tradiční cibuloviny jako okrasný česnek nebo liliochvostec. Závěsné květníky a pyramidy ozdobí celkem 938 ks letniček (např.pelargonie, petunie). Do mobilní zeleně přijde celkem 596 ks letniček (např. aksamitníky, šalvěj, petunie,...) dále již nakvétá 880 ks cibulovin, a to v nově upravených plochách na podzim – u OD LABE, okružních křižovatek Dobětice a Klíše Hvězda.
Na tento rok jsou již připraveny další úpravy zeleně, a to zejména podél komunikací. Současný zelený pruh v ul. Panské se promění v pruh osazený trvalkami a okrasnými travami, jako mulč bude použit tmavý štěrk. Přestože dochází k novým úpravám, důležitější než samotná realizace je jejich následná údržba. O tu se postarají odborné zahradnické firmy, které své práci rozumí a mnohdy přinesou i novou inspiraci do dalších úprav.
Dlouhou dobu se v centru města Ústí nad Labem moc úprav neprovádělo, vždy to byly pouze malé doprovodné úpravy zeleně s výstavbou nových nebo rekonstrukcí starších objektů. Tento stav se postupně mění, ale bohužel se dnes setkáváme také s tím, že pokud se objeví něco nového, lidé si toho neváží, kdekdo to musí mít a proč ne zadarmo? A když květiny neukradnou, tak je zničí. Potom je to škoda a člověk ztrácí motivaci vymýšlet cokoliv nového. Ale na druhou stranu je potřeba říct, že se tato situace zlepšuje, lidé si postupně zvykají, že květiny a okrasná zeleň jsou součástí města a pomalu k tomu snad budou také přistupovat.
Zaslala: Romana Macová, mluvčí města Ústí nad Labem