Problematika vyloučených lokalit byla předmětem jednání u kulatého stolu v Praze
Ilustrační foto: Městská policie Ústí nad Labem
Ústí nad Labem

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí svolalo jednání na téma vyloučených lokalit, dávek a bydlení. Kulatého stolu se zúčastnili zástupci Ústí nad Labem. Z jednání vyplynuly informace pro města: Zákon o sociálním bydlení nevznikne a k omezení obchodu s chudobou by mělo přispět 15 opatření.

Hlavním tématem kulatého stolu byly podněty od zástupců obcí, jakým způsobem omezit obchod s chudobou a zneužívání dávek hmotné nouze. „Jednání nebylo zaměřeno na sociální bydlení, byť se tam často zmiňovalo. Dle slov premiéra Andreje Babiše zákon o sociálním bydlení nebude, samosprávy si to mají řešit samy, stát pouze poskytne dotace,“ popsala jednání Lenka Jaremová, která problematiku vyloučených lokalit v Ústí nad Labem řeší. „Byli jsme zajedno s primátorkou Děčína, že nepotřebujeme stavět, jak uváděla ministryně Dostálová, nýbrž vykupovat a opravovat a to ve vyloučených lokalitách a ne v posledních lukrativních částech města,“ doplnila Lenka Jaremová. V našem městě je spousta vybydlených a opuštěných bytových domů, které hyzdí město a jejich opravy by byly efektivnější.

Z jednání vzešlo 15 podnětů. Patří mezi ně využívání cenových map s obvyklým nájemným, stanovení počtu osob na danou plochu či sloučení dvou dávek na bydlení do jedné, posílení terénní práce, sjednocení příspěvku s doplatkem do jedné dávky apod. Ústečtí zástupci v Praze znovu zopakovali, že Ústí nad Labem nechce být cílem sociální turistiky, a proto město využilo jediný možný nástroj a řeší tak opatření, které zakazuje vyplácet doplatek na bydlení nově příchozím na celém území města. „Stále trváme na tom, že je nutné změnit systém sociálních dávek, který dovoluje, že lidé nechodí pracovat a pouze zneužívají současný systém a pobírají dávky. Je jasně vidět, že nám stát nepomůže, jsme v tom sami a musíme využít všech možností. Pokud ale premiér říká, že je to na městech, tak ať upravují dotační tituly dle našich požadavků a specifik, jak požadujeme,“ doplnil náměstek primátorky Jiří Madar.

„Za Ústí nad Labem jsem upozornila, že po nedávných zkušenostech s ubytovnami, které jsou primárně určeny k přechodnému ubytování, bylo zjištěno, že někteří klienti v nich žijí 12 až 15 let. Mělo by se jasně definovat, co je přechodná doba, nebo přechodné ubytování. Náš podnět bude rovněž zapracován. Z našeho pohledu je současný sociální systém dávek demotivující,“ uvedla Lenka Jaremová.

Jednotlivá opatření budou připravovat ministerstva práce, průmyslu, vnitra, místního rozvoje či zdravotnictví ve spolupráci s radnicemi.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru