Ústí nad Labem - Krajská zdravotní, pod kterou spadá ústecká nemocnice, počítá po rozšíření na dva operační programy pro kardiochirurgii týdně v září 2018 s dalším jejich postupným navyšováním. K uskutečnění těchto cílů je potřeba vybudovat v areálu ústecké Masarykovy nemocnice nový pavilon, kam se přemístí nejen kardiochirurgické oddělení, ale celé kardiocentrum - tedy včetně kardiologické kliniky.
„Cenu za realizaci této náročné budoucí veřejné zakázky předpokládáme na úrovni 540 milionů korun. Byla zahájena příprava projektové dokumentace, jejíž zpracovatel vzešel z veřejné zakázky. Akce je důležitým milníkem na cestě k získání prestižního statutu komplexního kardiovaskulárního centra, které chybí nejen obyvatelům Ústeckého kraje, ale není ani v sousedících krajích Karlovarském a Libereckém," uvedl Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní.
„Součástí pavilonu budou lůžka standardní, intenzivní a operační sály včetně hybridních. Pro ústeckou Masarykovu nemocnici vybudování tohoto pavilonu bude znamenat konečně vyrovnání se s deficitem lůžek, který byl způsoben restrikcí počtu lůžek z finančních důvodů v době výstavby areálu na Bukově, financované z tehdejšího státního rozpočtu. Přesun kardiocentra do nových prostor bude znamenat pro nemocnici navýšení tolik potřebných interních lůžek, vybudování metabolické jednotky a rozšíření radiologické kliniky," vysvětlil Josef Liehne, ředitel ústecké Masarykovy nemocnice a dodal: „Statistiky ukazují, že kardiovaskulární onemocnění ohrožují občany našeho kraje velmi výrazně. Proto si obyvatelé Ústeckého kraje zaslouží, aby ve své největší a nejvýznamnější nemocnici měli špičkové komplexní kardiovaskulární centrum."
Vznik nového kardiochirurgického oddělení vyžaduje spolupráci dalších oddělení jako je všeobecná a cévní chirurgie, hrudní chirurgie, klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny (KAPIM), oddělení centrálních operačních sálů. Díky podpoře Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní byla zakoupena nejmodernější potřebná zdravotnická technika, například mimotělní oběh, s jehož pomocí se provádí drtivá většina operací srdce. Kardiochirurgické oddělení má 15 lůžek, včetně čtyř pooperačních monitorovacích lůžek, k intenzivní pooperační péči jsou využívána vyčleněná lůžka na centrálních jednotkách intenzivní péče KAPIM a na koronární jednotce kardiologické kliniky.
„Na základě strategického rozhodnutí o vybudování kardiochirurgie v Masarykově nemocnici se nám podařilo získat špičkového operatéra primáře Miroslava Kolesára, s nímž přišel do naší nemocnice základní tým - vrchní sestra Regina Gavlasová, perfusionista Marek Šnejdar, instrumentářka specialistka Henrietta Mogrošová a kardioanestesiolog Štěpán Rupert. Již před 1. lednem 2018, kdy bylo oddělení ustaveno, doplněn další lékařský a ošetřovatelský personál a stalo se součástí kardiocentra, v jehož čele je přednosta kardiologické kliniky profesor Pavel Červinka, docházelo ke školením personálu Masarykovy nemocnice na renomovaných pracovištích Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Institutu klinické a experimentální medicíny. Dalším kardiochirurgem, který nedávno tento tým posílil, je Dalibor Ticháček," rekapituluje ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
„Kardiochirurgii považuji za elitní chirurgický obor, který se zabývá operační léčbou srdce a velkých cév. Nejčastěji se jedná o operace věnčitých - koronárních - tepen, srdečních chlopní, aorty, operacemi pro poruchy rytmu a náhradami srdce včetně transplantace srdce. Potřeba zřídit kardiochirurgické oddělení v Masarykově nemocnici souvisí s rozvojem invazivní kardiologie. Odborná kardiologická společnost a tím i zdravotní pojišťovny podmiňují úhradu některých výkonů statutem komplexního kardiovaskulárního centra, které může být jedině v nemocnici, kde je kardiochirurgie," říká Josef Liehne. Kardiologická klinika v ústecké nemocnici patří mezi přední česká pracoviště a podle slov ředitele zdravotní péče je každé omezení spektra výkonů zde prováděných cestou zpět.
Pro přiznání statutu centra komplexní kardiovaskulární péče (CKPP) ministerstvem zdravotnictví hovoří čísla. Zatímco v celých severozápadních Čechách CKPP není, v Praze jich je pět.
„Ročně předáváme přes 400 pacientů pražským centrům, rizikové z pohledu zdraví pacienta jsou akutní převozy k operacím. Pro pacienty jsou i zátěží následné kontroly na pražských pracovištích. Proto je nezbytné, aby v našem kraji centrum komplexní kardiovaskulární péče bylo. Tento ambiciózní projekt získal podporu představenstva i managementu KZ a Ústeckého kraje. Když byl záměr prezentován ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi před auditoriem posluchačů, řekl, že je potřeba oddělení vybudovat a poté zažádat o smlouvu se zdravotními pojišťovnami a statut centra. Myšlenku podpořil při svých dvou návštěvách Masarykovy nemocnice premiér Andrej Babiš a požádal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby se situací zabýval," připomněl Josef Liehne.
„Chtěl bych poděkovat za spolupráci při realizaci tohoto projektu všem našim novým spolupracovníkům z kardiochirurgie a zaměstnancům MNUL, kteří si vybudování nového oboru vzali "za své" a věnují mu i svůj volný čas. Poděkování patří též politické reprezentaci Ústeckého kraje, generálnímu řediteli KZ Ing. Petru Fialovi a především předsedovi představenstva KZ Ing. Jiřímu Novákovi za neutuchající podporu a energii, bez které by kardiochirurgické pracoviště v Ústí nad Labem nevzniklo," uzavřel ředitel zdravotní péče ústecké Masarykovy nemocnice.