Krásné Březno - V ústecké zoologické zahradě ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se v 10.00 hodin uskutečnilo představení výsledků projektu, který finančně podpořil Ústecký kraj. Projekt byl věnován významnému výročí, které si v průběhu letošního roku zoo připomíná, a to 110 let od založení Lumpeparku.
„O jeho založení se zasloužil ústecký podnikatel a nadšený ornitolog Heinrich Lumpe. Na svahu Mariánské skály, v centru průmyslové metropole vybudoval ptačí rezervaci, první ve střední Evropě. Zpočátku se jednalo o soukromé zařízení, ale po několika letech je zpřístupnil i veřejnosti,“ popisuje historik Muzea Ústí nad Labem Martin Krsek. „Ochraně volně žijícího ptactva zasvětil Heinrich Lumpe celý svůj život, ať již se jednalo o tažné ptactvo či ty druhy, které v Lumpeparku zůstávaly celoročně. Během zimy je přikrmoval, dokonce jim připravoval speciální Lumpeho koláčky z tuku a různých semen. Zrní si sypal na krempu klobouku, na který se pak ptáčci houfně slétali. Přezdívalo se mu Otec evropského ptactva,“ přibližuje Martin Krsek.
„Při přípravě projektu jsme vycházeli z historických údajů, kdy jsme chtěli prostřednictvím osoby Heinricha Lumpeho přiblížit ochranářské aktivity dnešním návštěvníkům zoo i dětem ze základních a mateřských škol,“ navazuje tisková mluvčí Věra Vrabcová. „V okolí historického hrádku jsme nechali zbudovat dřevěnou pozorovatelnu s vyobrazenými druhy ptáků, poblíž stojí nejen velké dřevěné krmítko s kloboukem, ale i socha zakladatele v životní velikosti. Autorem je Zdeněk Škopek, který se bohužel dnešní akce nemohl zúčastnit, ale přijeli zástupce obce Doubice, kde se Heinrich Lumpe v roce 1859 narodil. Obec Doubice se ke svému rodákovi hrdě hlásí a v rámci dobrých vzájemných vztahů věnovala zoo právě toto krmítko s kovovým kloboukem, který bude sloužit k zakládání potravy pro ptactvo v zimě. Ve spodní části zoo jsme inovovali hru Ptačí putování, kterou si může během letní sezóny zahrát každý návštěvník zoo, používají se velké dřevěné figurky tažných ptáků na principu hry Člověče, nezlob se!,“ doplňuje Věra Vrabcová.
„Kromě návštěvníků jsme se v projektu zaměřili i na školní mládež. Stejně jako si již Heinrich Lumpe uvědomoval důležitou úlohu při vzdělávání nejmladší generace, i my se snažíme ochranářské myšlenky šířit mezi žáky všech typů škol,“ vysvětluje pedagog Matěj Kynšt. „Připravili jsme výukový program zaměřený na pozorování ptáků dalekohledy a jejich identifikaci pomocí příruček, Klíčů k určování ptačích druhů. Další aktivita se týká zdobení stromků v předvánočním čase, a to přímo ozdobami sloužícími zároveň jako potrava pro ptáčky v zimě. Dětem z MŠ a 1. a 2. třídy ZŠ se věnuje lektor, který je seznámí s nejběžnějšími druhy a se zásadami krmení. Všechny třídy, které absolvují jeden z těchto programů, obdrží řadu dárků – hru Černý Petr, kartičky s obrázkem a zásadami krmení, velký poster s ptačími druhy a ptačí krmítko k sestavení. To si mohou pak umístit za oknem třídy či na školní zahradě, ptáky pozorovat a pravidelně přikrmovat,“ dodává Matěj Kynšt.
„Velké poděkování patří Ústeckému kraji, bez této finanční podpory bychom nemohli projekt realizovat v tak velkém rozsahu. Věřím, že tyto aktivity k nám přilákají ještě více návštěvníků, protože celá historie naší zoo je unikátní a mezi ostatními zahradami v České republice nemá obdoby,“ zakončuje ředitel zoo Roman Končel.