Ústí nad Labem - V letošním roce se již podesáté připojí Zdravé město Ústí nad Labem k celosvětové kampani Hodina Země. Tato tradiční symbolická akce je zaměřená na ochranu životního prostředí a zejména klimatu. Připojit se mohou města, organizace, památky, ale i samotní jednotlivci.
Letos termín připadá na sobotu 30. března od 20.30 do 21.30 hodin. Po tuto dobu zhasne slavnostní osvětlení Větruše, atria Magistrátu města Ústí nad Labem, Mariánského mostu, kostela v Církvicích a osvětlení na části Mírového náměstí, Zimním stadionu a skokanské věži Plaveckého areálu Klíše.
K Hodině Země se připojují všichni, kdo si uvědomují, že čerstvý vzduch, čistá voda a zdravé potraviny nejsou samozřejmostí, ale že jsou ohroženy probíhající změnou klimatu způsobenou zejména používáním fosilních paliv – uhlí, ropy, zemního plynu. Důsledkem je i extrémní počasí – vlny veder, přetrvávající sucho, přívalové povodně.
Zdroj: www.usti-nad-labem.cz
Města a vesnice tradičně při Hodině Země zhasínají veřejného osvětlení či osvětlení památek a veřejných budov. Symbolickým gestem dávají najevo, že jim ochrana klimatu není lhostejná. V ČR se k akci vloni připojilo na 113 obcí, včetně 16 statutárních měst, a řada dalších subjektů. Zhasla například pražská Petřínská rozhledna, brněnský hrad Špilberk a plzeňská katedrála sv. Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v ČR.
Jak vznikla tradice Hodiny Země?
Hodina Země je každoroční mezinárodní akce zavedená Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice.