Původně Jana Škorpilová vystudovala pedagogickou fakultu, ale cítila, že to nějak není ono. Její životní cestu naplnila až její záliba v keramice. Svůj první kontakt s keramickou dílnou Jana měla již v dětství. Jako malá holka žila se svými rodiči a sestrou několik let v Africe. Otec pracoval jako mechanik letadel a matka se starala o rodinu. Bylo jí 9 let, když se v Africe úplně poprvé potkala s keramickou dílnou. Její tehdejší zkušenost však byla jiná než později v Čechách. Kopací kruh, žádná elektřina, pálení venku v peci postavené z cihel, veškerá práce prý vlastně probíhala venku. Všude kolem byla spousta vypálených nádob, cihlových.
Po návratu do Čech vystudovala SPgŠ v Mostě, pak pokračovala ve studiích na ústecké UJEP. Po dokončení studií začala učit. Tehdy pracovala v Praze, kde bylo nespočet keramických dílen a ty jí uchvátily. Za srdce jí podle jejích slov vzala práce v keramické dílně v Malé Chuchli. Právě tam si ujasnila, kam chce ve svém životě směřovat a čím se zabývat. Proto své vzdělání rozšířila ještě o technologii porcelánu a obor keramička.
„V samém začátku mé keramické cesty jsem měla to štěstí, že jsem si zkusila práci v keramické dílně v Malé Chuchli. Na setkání s výtvarníky a sochaři, je něco, co jen tak nezapomeneš. Potkala jsem Petrou Třešňákovou, výbornou výtvarnici z Roztok u Prahy. Dále keramičku Kláru Jánskou Blatnou, Mikuláše Mocka, Pavla Nálezka. Ti mi dali do začátku hodně inspirace a chuti tvořit. A také je fakt, že jak se jednou dotkneš keramické hmoty, už ji nepustíš,“ vypráví o svých začátcích dráhy keramičky Jana Škorpilová.
Jana pochází ze Žatce, proto si se svojí kamarádkou Luckou, skvělou výtvarnicí, která v současné době žije v Anglii, zařídila svoji první keramickou dílnu v Žatci. Po nějaké době se přestěhovala s dílnou na Teplicko, do Hudcova u Teplic.
„Dneska mám svoji dílnu v Hudcově. Baví mě práce s tvarem, dbám na preciznost při každém kroku výroby. Ráda točím na kruhu velké věci. Zahradní keramiku, vázy, mísy. Není to zas tak dávno, kdy jsem se zamilovala do porcelánu, takže najdete u mě porcelánové hrnky různých tvarů a velikosti, misky, talíře, dózy točené na kruhu, dekorované kobaltem,“ uvádí Jana Škorpilová.
Pod jejíma rukama vzniká funkční nádobí z keramické hlíny nebo porcelánu. Výrobky pro denní potřebu či dekoraci - hrnky, talíře, misky, mísy, čajové sety, aroma lampy, lampy, vázy či květináče. U některých z nich i s vitráží. To vše v různých tvarech, velikostech a dekorech. Pracuje s certifikovaným materiálem. Nádobí je vhodné ke styku s jídlem, je možné ho použít také k pečení a zapékání. Nevadí mu mikrovlnná trouba ani myčka. S její zakázkovou prací se můžete setkat například v Replay's restaurantv Ústí nad Labem, v Bystřické boudě na Novém Městě v Krušných horách, v restauraci U Pondělíků – Krčma na statku v Úpořinách u Teplic a na mnoha dalších místech.
Nabídka kurzů keramiky
Chtěli byste vidět Janu Škorpilovou při práci nebo se něco od ní naučit? Zúčastněte se některého z kurzů, které pořádá pro děti i dospělé, pro začátečníky i mírně pokročilé, či pro učitele výtvarné výchovy. V rámci své magisterské aprobace nabízí také speciální kurzy pro tělesně či mentálně postižené klienty. Programem kurzů jsou různé techniky vytváření a zdobení keramiky, od těch nejjednodušších až po složitější, vše podle věku, zkušeností a schopností žáků. Součástí výuky je také točení na elektrickém hrnčířském kruhu. V ceně kurzu je zahrnuta hlína, glazury, barvy, výpaly v elektrické peci, vedení lektorem a režijní náklady (osvětlení, topení, používání pomůcek apod.). Zpravidla se jedná o individuální kurzy, tedy jeden na jednoho, tak se zájemce o kurz naučí maximum a Jana se mu může také na maximum věnovat.
Kurzem, na který se nyní můžete přihlásit, je kurz Točení na hrnčířském kruhu. Jde o individuální lekce točení na kruhu, pro začátečníky i pokročilé. Lekce budou probíhat každé úterý a čtvrtek od 17 do 19 hodin. Cena jedné lekce je 300,- Kč pro dospělé a 200,- Kč pro děti. Účastník kurzu bude individuálně veden, k dispozici bude mít veškerý materiál pro výrobu.
Máte-li o kurz zájem, registrujte se zde. Více informací o keramice Jany Škorpilové najdete na webových stránkách nebo na Facebooku.