ČR - Ve středu 13. července 2022 nastal superúplněk, který rozzářil večerní nebe. Svým fotoobjektivem ho zachytila a o výsledek se s námi podělila fotografka Laurencia Helásková z Podbořan.
A jak si vlastně pojem "superúplněk" vysvětlit, jak k němu dochází? Takto ho přiblížil Astronomický ústav Akademie věd ČR: "O "superúplňku" mluvíme v případě, že se sejdou dvě okolnosti naráz - nastane úplněk a zároveň je Měsíc na své eliptické dráze kolem Země v nejbližším bodě k Zemi, tedy v tzv. přízemí. Přesněji řečeno je to situace, kdy se vzdálenost Měsíce v úplňku liší od nejmenší možné (ta je přibližně 356 500 km) o méně než 10 %. To je trochu umělá konstrukce, která začala být módní teprve nedávno."
Spojení s mimořádně jasným a mimořádně velkým měsíčním kotoučem na obloze je víceméně iluzorní. Především pokud jde o jas Měsíce, záleží na jeho výšce nad obzorem a také na tom, jak přesně se okamžik úplňku shoduje s okamžikem dosažení přízemí (nejmenší vzdálenosti).
Každý "superúplněk" tak není stejně super
"13. července 2022 se Měsíc ocitne v přízemí v 11 hodin dopoledne (bude to 357 267 km), úplněk nastává ve 20:37, Měsíc u nás vychází kolem 21:30. A to už je přece jen rozptyl od nejmenší možné shody. Takže se bude jednat o méně super "superúplněk". I tak Měsíc na naší obloze bude o trochu větší a bude také o něco více svítit. Průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem je přitom 384 400 kilometrů," vysvětlovali včera ještě před výskytem samotného jevu vědci z Astronomického ústavu na sociální síti Facebook.
foto
Zdroj: Laurencia Helásková