Severní Čechy - V roce 2024 bylo do revírů Severočeského územního svazu, a to čistě z prostředků územního svazu, distribuováno celkem 49 tisíc kusů odkrmeného úhořího monté. To je větší vysazovaná kategorie této ryby, která má rovněž i větší šanci na přežití, zvláště pokud se vysadí do vhodných míst s dostatkem úkrytů (kořeny, kamenné záhozy apod.). Informuje o tom na sociálních sítích Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz.
Pro úhoře nejsou, podle rybářů, stanoveny zarybňovací plány, to i s ohledem na především v minulosti značné výkyvy cen tohoto druhu, který je nutné dovážet ze zahraničí (např. z Nizozemí, Francie apod.) z důvodu překážek na tocích vytvořených člověkem pro možnou migraci do vnitrozemí.
Foto zdroj: FCB Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz
"Ceny do zákazu vývozu z EU šponovala až do závratných částek především poptávka zákazníků z JV Asie, kde mnozí věří na jeho afrodiziakální účinky, pozitivní vliv na potenci apod. Na zákaz někteří nenechavci reagovali pokusy o pašování, kterým se v řadě případů podařilo zabránit (např. v roce 2019 zadrženi na letišti v Praze cizinci snažící se propašovat do Asie cca 70 tis. ks úhoře, který by měl na tamním černém trhu hodnotu řádově minimálně milionů Kč)," popisují okolnosti okolo úhořů rybáři.
Foto zdroj: FCB Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz