Lékaři v Ústeckém kraji vyšetřovali plíce. Zachytili několik lidí s plicními chorobami
Na vyšetření přišly tři desítky lidí.
Zajímavosti

Ústecký kraj – Při letošním dnu otevřených ambulancí v rámci Týdne idiopatické plicní fibrózy (IPF) zachytili pneumologové v Ústeckém kraji několik lidí s plicními chorobami. Nejčastěji našli chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a astma, ve 2 případech objevili podezření na nějakou formu plicní fibrózy a objednali pacienty k dovyšetření.

Specialisty v Děčíně, Litvínově, Lovosicích, Lounech, Mostě, Roudnici nad Labem a Teplicích navštívilo bez nutnosti žádanky od praktického lékaře 31 zájemců.

V Plicním středisku Teplice zjistili lékaři lidem při preventivním vyšetření plic astma a chronickou obstrukční plicní nemoc, část příchozích musí ještě před definitivním určením diagnózy absolvovat dodatečná vyšetření. „Akce měla svůj smysl. Pomohla dostat do ambulance lidi, kteří by normálně nepřišli,“ uvedl za Plicní středisko MUDr. Stanislav Holub.

Den otevřených dveří v rámci Týdne IPF uspořádali pneumologové v České republice už potřetí. „V roce 2017 jsme takto zachytili 6 lidí s podezřením na IPF,” říká předsedkyně ambulantních pneumologů MUDr. Ivana Čierná Peterová a doplňuje: „Lidé by se ale měli o své zdraví starat celoročně. Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoliv během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi.“

Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, PhD., přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti je včasné určení diagnózy pro nemocné naprosto zásadní. „V časných a málo pokročilých fázích nemoci totiž umíme plicní fibrózu a úbytek plicních funkcí zpomalit podáním účinných léků. Proto by ambulantní lékaři měli při prvním podezření okamžitě pacienta odeslat do některého ze 17 Center pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, kam nyní doputuje pouhá polovina z odhadovaných 2000 pacientů s IPF,“ doplňuje prof. Vašáková.

IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. Bez léčby zbývají nemocnému asi tři roky života. Na IPF v České republice ročně zemřou desítky lidí, přičemž část z nich se vůbec nedostane k dostupné léčbě. Včasné určení diagnózy i zahájení léčby přitom nemocným může zachránit roky kvalitního života, případně se mohou dočkat transplantace plic.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru