Ústí nad Labem – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem má centrum pro léčbu migrény. O novém zdravotnickém pracovišti ve svém firemním časopisu Infolisty informovala společnost Krajská zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá.
Primářka neurologického oddělení MUDr. Štěpánka Brušáková v lednovém vydání časopisu uvedla, že její zdravotnické pracoviště provozuje kromě všeobecné ambulance i několik odborných, specializovaných poraden. „Poradně pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy byl v září 2019 udělen certifikát Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy (Czech Headache Society), která je sekcí České neurologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Stala se tak součástí sítě již 25 specializovaných center (osm v Praze, tři v Brně, dvě v Hradci Králové, dvě v Ostravě, po jednom pak v Plzni, Olomouci, Českých Budějovicích, Zlíně, Strakonicích, Jihlavě, Valašském Meziříčí, Pardubicích. V Krajské zdravotní, a. s., je kromě ústeckého také schválené centrum při neurologickém oddělení v Mostě). Smyslem existence center je poskytování nadstavbové – specializované – diagnostické a léčebné péče pacientům s bolestmi hlavy, kteří již byli vyšetřeni a léčeni a u kterých se na běžných pracovištích nepodařilo dosavadními postupy jejich potíže ovlivnit, především pacientům se středně těžkou a těžkou migrénou,“ informuje primářka.
Centrum v Masarykově nemocnici má regionální působnost. Spolupracuje s ambulantními neurology, praktickými lékaři i se specialisty z jiných oborů. „Kromě pravidelné péče poskytuje konziliární služby a také může převzít komplikované pacienty do stabilizace jejich stavu. Různé typy bolestí hlavy jsou jedním z nejčastějších neurologických onemocnění v populaci; občas postihnou přes 90 % populace. Migréna je podle Světové zdravotnické organizace třetí nejčastější nemocí na světě. Týká se především lidí v produktivním věku. V České republice se s ní potýká zhruba milion lidí. Zatímco minimálně pět záchvatů měsíčně prodělá třetina z nich, lidé s chronickou migrénou jich zažijí více než 15 do měsíce. Ženy trpí migrénou až čtyřikrát více než muži, nemoc totiž ovlivňují hormony a záchvaty se často vážou na menstruační cyklus. Mezi další spouštěče patří změna počasí, stres či některé druhy jídla a pití – například alkohol. Neléčená nebo špatně léčená bolest hlavy je častým důvodem absencí v zaměstnání a nízké pracovní výkonnosti,“ píše se v měsíčníku.
Centrum v Masarykově nemocnici pečuje v současné době celkem o zhruba 250 pacientů. „Snahou hlavní lékařky centra MUDr. Vladimíry Sakové je komplexní a zároveň individuální přístup ke každému pacientovi, správná diagnostika a klasifikace bolesti hlavy a také snaha o nejlepší využití nových poznatků léčby bolestí hlavy. Kromě léčby samotné bolesti se u těžších migrén pracuje i s léčbou preventivní. Doposud dostupná preventivní terapie byla nespecifická, tedy primárně vyvinutá pro terapii jiných chorob, například deprese nebo epilepsie. Nejnovějším trendem v profylaktické léčbě migrény je léčba biologická, která se stává novou érou v léčbě migrény. V centru Masarykovy nemocnice je touto novou humánní monoklonální protilátkou léčeno již deset pacientů,“ píše závěrem primářka MUDr. Štěpánka Brušáková.
Centrum bolestí hlavy sídlí ve 4. patře budovy B v ústecké Masarykově nemocnici, objednání je možné na telefonním čísle 477 112 915.