Česká republika – V půlce května začnou jarní senoseče, při kterých zahyne mnoho srnčích mláďat, uvádí se že až 60 000. Aby tomu tak nebylo a mláďata měla šanci uniknout lidské technice, organizují se i po celé republice skupiny dobrovolníků, kteří se zavázali, že budou louky pravidelně prohledávat a srnčí mláďata zachraňovat.
Tisíce srnčat končí každý rok ve spárech sekacích strojů. Problém nastává právě v květnu, kdy jsou novorozená srnčata schovaná v trávě, zatímco jejich matka odchází obstarat potravu. Srnče před zvukem sekačky neuteče, je zvyklé zůstat v úkrytu a zde vyčkat do příchodu matky. Řidič sekačky v trávě nemůže srnče spatřit a neštěstí je dokonáno. Zabití mláděte je velmi traumatické i pro jeho matku, která ještě dlouho chodí a své mládět hledá. Ačkoliv se srnče v trávě může jevit opuštěné, není tomu tak, jeho matka ví dobře, kde je a včas si ho vyhledá. V trávě je schované před nejrůznějšími predátory, bohužel před člověkem a jeho technikou nikoliv.
Sečení by měl správně zemědělec nahlásit, tato povinnost se ale nekontroluje. V posledních letech začaly vznikat skupiny dobrovolníků, kteří se organizují a před senoseči procházejí louky, které se mají posekat, a mláďata ukrývají tak, aby je jejich matka našla. Vždy je ale třeba nesahat na mládě rukou, aby nepřijalo lidský pach. Mláďata se berou v rukavicích a ještě s dostatečným trsem trávy, jen tak ho srna bude moci vyhledat.
Vítáni jsou všichni dobrovolníci, případně také ti, kdo mají k dispozici dron, se kterým je prohlížení luk ještě snadnější. Přihlásit se mohou ve facebookové skupině.
Úspěchu se podařilo dosáhnout kladenské skupině, která díky sbírci na serveru DONIO získala od dárců z řad veřejnosti dron s termovizí. Využije jen okamžitě, jak v příštích týdnech začnou na Kladensku jarní seče.
POHLED Z DRONU S TERMOVIZÍ.