Střekov – Směrem na travnatou plochu létají kusy střechy. Dělníci rozebírají postupně plášť budovy. To je současný pohled na budovu Vrbenského lázní v Truhlářově ulici. Jak redakce e-ústí.cz prověřila a zjistila, práce mají mít jediný cíl, kompletní demolici objektu.
Vrbenského lázně spolu se sousední sportovní halou známou jako Slavoj Severotuk a přilehlým pozemkem vlastní společnost Power Get. Redakce e-ústí.cz se snažila získat vyjádření k současné situaci. „Jsem mimo ČR,“ zareagoval pouze prostřednictvím zprávy jednatel Miloš Podolský.
Reportér následně kontaktoval Český svaz parkouru, který v prostorách bývalého Slavoje Severotuk provozuje Střekov Arénu. „Co se zajímáte?“ zareagoval impulsivně na první dotaz Jan Pehl, hlavní vedoucí. Poté co mu reportér vysvětlil, že připravuje zprávu o demoličních pracích a chce dát i jemu, jako provozovateli, prostor k vyjádření, začal krotit své emoce. „Ten barák je v hrozném stavu, bouráme ho. Co místo něj vyroste, nevím,“ odpověděl Jan Pehl už klidnějším hlasem.
Zpráva o demolici Vrbenského lázní byla pro vedení Střekova velmi nemilou informací. „Bourání Vrbenského lázní považujeme pro Střekov za obrovskou ztrátu. O jejich záchranu jsme se snažili od našeho vstupu do politiky v roce 2014, tehdy jsme prosazovali odkoupení objektu lázní městem, dokonce už byla i dohoda s tehdejším majitelem a připravené peníze v rozpočtu. Nakonec ale chyběl jeden hlas v zastupitelstvu ke schválení odkupu. Objekt lázní pak spolu se sousední halou získal do svého majetku pan Podolský. I s ním jsme o dokoupení jednali, jeho finanční požadavky však byly bohužel naprosto nesplnitelné. Objekt zatím dále chátral, a pokud se vlastník rozhodl pro jeho demolici, nemáme žádný způsob, jak mu v tom zabránit,“ komentoval bourání 1. místostarosta Střekova Jiří Železný (Za lepší Střekov).
Redakce e-ústí.cz dala rovněž možnost se vyjádřit k probíhajícímu osudu Vrbenského lázní ústeckému historikovi, zastupiteli (Pro Ústí) a senátorovi (SEN 21) Martinu Krskovi. „Jak jsem si ověřil, dělníci skutečně začali rozebírat zchátralou střešní konstrukci a uvnitř se objevila těžká technika. Ústecký stavební úřad mě ale na můj dotaz ubezpečil, že žádné povolení k demolici nevydával, byť žádost o demoliční výměr již obdržel. Na místo pošle kontrolu, zda tam neprobíhají nelegální stavební práce,“ reagoval Martin Krsek a dodal: „Zrovna minulý týden jsme diskutovali společně se starostou Střekova Pavlem Peterkou a ústeckým primátorem Petrem Nedvědickým o nabídce na odkup lázní a sousední sportovní haly, kterou město od vlastníka nedávno obdrželo. Rozcházeli jsme se s tím, že nákup lázní by pro rozvoj města dával smysl, ale měla by se vést ještě jednání o ceně. K tomuto tématu jsem si také na tento pátek domluvil schůzku s majitelem nemovitostí Milošem Podolským. O záměru zahájit v nejbližších dnech demoliční práce od něj nepadlo ani slovo.“
Vrbenského lázně byly slavnostně otevřeny v září 1931. Jednalo se o samostatně stojící, podsklepený, třípodlažní objekt tvořený železobetonovým monolitickým skeletem. Vedle plaveckého bazénu 25 x 12,5 metru byl velkou pýchou obsáhlý lázeňský aparát včetně takzvaných „slunečních lázní“, které tvořila opalovací plocha s bazénkem. Během sedmdesátých let na sousedním pozemku (z části i na bývalém pozemku lázní) vyrostl Slavoj Severotuk - komplex tělocvičen s ubytováním. Na travnaté části pozemku vznikl minigolf. Dnes se v části pozemku bývalého minigolfu nachází Komunitní zahrada Vrbenského.
Tvořte i vy s námi zpravodajství z regionu. Náměty na zprávy (texty, fotografie, videa s popisem) nám můžete zasílat na WhatsApp: 737 058 283, prostřednictvím sociální sítě nebo e-mailem: