Ústecký kraj – Nadzdvihl vám titulek obyčejné předpovědi počasí mandle? Než začneme, musíme si vyjasnit dvě věci:
1) Ne! Titulek to jakoby naznačuje – autor je kovaný soudruh. Není tomu tak. Je fanda svobodného světa – procházek pro plážích v malebném (a hlavně levném) Rumunsku, přejídání v pestrobarevné (a hlavně levné) Indii a sebenacházení ve velkolepém (a hlavně levném) Kyrgyzstánu.
2) Ano! Titulek to jakoby naznačuje – autor je kovaný fajnšmekr. Je tomu tak. Je fanda tripreportů od legendy herního průmyslu – Lukáše Codra alias čočíka. Hádejte, odkud je jeho poslední tripreport?
A nyní můžeme pokračovat.
Dnes, v pátek 7. února 2025, dojde ke spojení „norsko-švédské" tlakové výše (s maximálním tlakem mezi 1045 a 1050 hPa) a „ruské" tlakové výše (s maximálním tlakem mezi 1050 a 1055 hPa). Jelikož v jednotě je síla (viz. Spojené státy americké), vznikne jedna mohutná a rozsáhlá tlaková výše se středem pohybujícím se mezi Moskvou a Norským mořem (chvályhodná rovnost ve světě tlakových výší!). Pro většinu Evropy to znamená východní až jihovýchodní neboli kontinentální proudění. To je suché a v této části roku často i velmi chladné. Ale ne roku letošního, takže žádné „supermrazy" jako před třinácti lety nehrozí. Přestože teplotní inverzi a s ní související „šedobílý mordor" nelze vyloučit, pravděpodobnější je modrá obloha a snesitelné teploty.
Jak by to tedy mělo vypadat (nejen) v okresech na severu:
7. února: Ještě ošklivě (pod mrakem). Ráno kolem 1 až -3 °C. Po o okolo 4 až 8 °C.
8. února: Odpoledne snad už pěkně (bez mraků). Ráno kolem 0 až -4 °C. Po o okolo 3 až 7 °C.
9. února: Pěkně (prakticky ani mráček). Ráno kolem -1 až -5 °C. Po o okolo 1 až 5 °C.
10. února: Pěkně (prakticky ani mráček). Ráno kolem -2 až -6 °C. Po o okolo 1 až 5 °C.
Slunečné počasí by mohlo vydržet až do konce příštího týdne. Tím pádem i absence srážek.
Teď něco málo o únoru.
Druhý měsíc má na kontě absolutní minimum. Nebo respektive: Nejnižší kdy naměřenou teplotou na území České republiky je oficiálně -42,2 °C. Konkrétně v Litvínovicích u Českých Budějovic 11. února 1929. O situaci v okresech na severu toho vzhledem k tehdejšímu počtu meteorologických stanic moc nevíme, nicméně víme, že na Milešovce rtuť teploměru klesla pod -26 °C. Určitě tenkrát někde měli třicet pod nulou, možná v původním Mostě, jenom to zůstalo tajemstvím. Ach ty oficiální statistiky.
Rozdíl mezi únorovým oficiálním absolutním minimem a oficiálním absolutním maximem je 64,2 °C. V Českém Krumlově 27. února 1994 bylo rovných 22 °C. A v okresech na severu se v ten den teploty zastavily na 12 °C (i na horách). Příkladem ve Varnsdorfu na 11,8 °C.
Nastala chvíle tuto rozpravu ukončit.
Oficiálně.