Ilustrační foto: CC0
Ústí nad Labem

Ústecký kraj – Nadzdvihl vám titulek obyčejné předpovědi počasí mandle? Než začneme, musíme si vyjasnit dvě věci:

1) Ne! Titulek to jakoby naznačuje – autor je kovaný soudruh. Není tomu tak. Je fanda svobodného světa – procházek pro plážích v malebném (a hlavně levném) Rumunsku, přejídání v pestrobarevné (a hlavně levné) Indii a sebenacházení ve velkolepém (a hlavně levném) Kyrgyzstánu.

2) Ano! Titulek to jakoby naznačuje – autor je kovaný fajnšmekr. Je tomu tak. Je fanda tripreportů od legendy herního průmyslu – Lukáše Codra alias čočíka. Hádejte, odkud je jeho poslední tripreport?

A nyní můžeme pokračovat.

Dnes, v pátek 7. února 2025, dojde ke spojení „norsko-švédské" tlakové výše (s maximálním tlakem mezi 1045 a 1050 hPa) a „ruské" tlakové výše (s maximálním tlakem mezi 1050 a 1055 hPa). Jelikož v jednotě je síla (viz. Spojené státy americké), vznikne jedna mohutná a rozsáhlá tlaková výše se středem pohybujícím se mezi Moskvou a Norským mořem (chvályhodná rovnost ve světě tlakových výší!). Pro většinu Evropy to znamená východní až jihovýchodní neboli kontinentální proudění. To je suché a v této části roku často i velmi chladné. Ale ne roku letošního, takže žádné „supermrazy" jako před třinácti lety nehrozí. Přestože teplotní inverzi a s ní související „šedobílý mordor" nelze vyloučit, pravděpodobnější je modrá obloha a snesitelné teploty.

Jak by to tedy mělo vypadat (nejen) v okresech na severu:

7. února: Ještě ošklivě (pod mrakem). Ráno kolem 1 až -3 °C. Po o okolo 4 až 8 °C.

8. února: Odpoledne snad už pěkně (bez mraků). Ráno kolem 0 až -4 °C. Po o okolo 3 až 7 °C.

9. února: Pěkně (prakticky ani mráček). Ráno kolem -1 až -5 °C. Po o okolo 1 až 5 °C.

10. února: Pěkně (prakticky ani mráček). Ráno kolem -2 až -6 °C. Po o okolo 1 až 5 °C.

Slunečné počasí by mohlo vydržet až do konce příštího týdne. Tím pádem i absence srážek.

Teď něco málo o únoru.

Druhý měsíc má na kontě absolutní minimum. Nebo respektive: Nejnižší kdy naměřenou teplotou na území České republiky je oficiálně -42,2 °C. Konkrétně v Litvínovicích u Českých Budějovic 11. února 1929. O situaci v okresech na severu toho vzhledem k tehdejšímu počtu meteorologických stanic moc nevíme, nicméně víme, že na Milešovce rtuť teploměru klesla pod -26 °C. Určitě tenkrát někde měli třicet pod nulou, možná v původním Mostě, jenom to zůstalo tajemstvím. Ach ty oficiální statistiky.

Rozdíl mezi únorovým oficiálním absolutním minimem a oficiálním absolutním maximem je 64,2 °C. V Českém Krumlově 27. února 1994 bylo rovných 22 °C. A v okresech na severu se v ten den teploty zastavily na 12 °C (i na horách). Příkladem ve Varnsdorfu na 11,8 °C.

Nastala chvíle tuto rozpravu ukončit.

Oficiálně.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru