Ústí nad Labem - Evropská investiční banka (EIB) poskytne Ústí nad Labem úvěr ve výši 1,08 miliardy korun (43 milionů eur), ze kterého se bude financovat celá řada ekologických a sociálních projektů. Podpora se nese v duchu celoevropského trendu obnovy a udržitelnosti měst.
Devadesátitisícové město v německém pohraničí využije úvěr EIB na opravu budov, zvýšení energetické účinnosti, rozvoj čisté energie a modernizaci služeb, mezi něž patří i veřejná doprava, vzdělávání a sociální péče.
Ústí je centrem průmyslu, sídlí v něm mnoho českých výrobních společností a se svým přístavem na řece Labi a křižovatkou silničních a železničních cest představuje důležitý dopravní uzel. Evropská unie usiluje v rámci boje proti globálnímu oteplování o to, aby byla všechna její města do roku 2050 klimaticky neutrální.
„Tento úvěr pro Ústí nad Labem je důkazem našeho závazku podporovat města v jejich přechodu ke klimaticky neutrálnímu a udržitelnému růstu,“ uvedl viceprezident EIB Kyriacos Kakouris. „Modernizací infrastruktury, zvyšováním energetické účinnosti a investicemi do obnovitelné energie zlepšujeme kvalitu života obyvatel a zároveň vytváříme ekologičtější, inkluzivnější a odolnější budoucnost pro celou místní společnost.“
Část úvěru EIB bude využita na úpravy městské zoologické zahrady, například na modernizaci pavilonů pro zvířata, prostor pro návštěvníky nebo hospodaření s energií a vodou. Uvedené kroky mají vést ke snížení emisí skleníkových plynů, a podporují tak boj proti změně klimatu.
Úvěr EIB se opírá o iniciativu EU známou jako mechanismus pro spravedlivou transformaci, jehož cílem je řešit sociální a ekonomické dopady přechodu na klimaticky neutrální hospodářství. Mechanismus pro spravedlivou transformaci kombinuje půjčky od EIB a granty Evropské komise a tyto prostředky směřuje do investic v regionech, které jsou transformací nejvíce dotčeny, tak, aby žádná komunita nebyla znevýhodněna. V tomto případě bude EIB financovat až 72 % celkových nákladů na projekt, zbylé výdaje budou hrazeny z grantů EU a městského rozpočtu. Organizátor projektu využívá podpory Poradenského centra InvestEU a měl by požádat o grant úvěrového nástroje pro veřejný sektor, který by činil až 25 % úvěru EIB.
Úvěr EIB odpovídá strategii rozvoje, kterou se Ústí nad Labem řídí ve svém úsilí o udržitelnou obnovu. EIB poskytne městu rovněž poradenství ohledně investování do oblastí, jako je městská infrastruktura, pavilony zoologické zahrady, vodohospodářství a úspory energie.
„Veřejné bydlení, mobilita a energetika, to jsou zásadní témata našeho transformačního procesu i dlouhodobého a udržitelného směřování města. Jsem opravdu rád, že se nám díky spolupráci s Evropskou investiční bankou podařilo zajistit financování pro tyto typy projektů,“ uvedl primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický. „Myslím, že stojíme teprve na začátku spolupráce s EIB, která výrazně pozvedne samotné město i naši zoo, jež má šanci stát se skutečně moderním a energeticky soběstačným areálem. Proto mimo jiné usilujeme také o získání podpory EIB v rámci programu ELENA.“
Úvěr EIB eliminuje překážky tržního financování a dává Ústí nad Labem možnost investovat do klíčových veřejných statků a služeb i do udržitelné budoucnosti.