Krásné Březno - Již řadu let se 10. ledna slaví Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb. Ústecká zoo se poprvé k tomuto svátku připojila v roce 2014 a začala pořádat tématické akce pro veřejnost. Letos v neděli tak proběhne třetí ročník tohoto mezinárodního dne.
Ústecká zoo zve na Den tuleňů. Foto: Věra Vrabcová
„Bohužel, na konci roku 2014 uhynul náš lachtan Moritz, takže se letos program věnuje pouze tuleňům," vysvětluje tisková mluvčí Věra Vrabcová. „Zimní počasí není příliš příznivé pro příjemnou prohlídku zoologické zahrady, proto jsme program situovali do Zooškoly Heinricha Lumpeho, kde si v teple mohou děti vyzkoušet různé aktivity na soutěžní tulení stezce, jako je například lovení rybiček či běh v potápěčských ploutvích. Za absolvování všech stanovišť na ně čeká odměna," dodává.
„Kromě soutěže jsme pro ně připravili výtvarnou tvořivou dílničku, kde si děti mohou vyrobit figurky tuleňů či si vybarvovat obrázky," připojila kolegyně Petra Siládi a dodala: „Tyto aktivity jsou u dětí velice oblíbené, proto je s obměnami používáme i při jiných akcích. Výhodou je, že se vždy dají vymyslet tak, aby byly tématicky zaměřené ke konkrétní akci. Kromě toho bude připraveno i promítání fotografií, děti i rodiče se mohou dozvědět další informace o tuleních, jejich životě, ale i o jejich ochraně."
Celý program začíná v 10.00 hodin komentovaným krmením tuleňů, konkrétně dvanáctileté Mary a pětileté Zoly. Poté se program přesune do Zooškoly Heinricha Lumpeho, která bude otevřena až do 15.30 hodin. Akci zakončí opět krmení tuleňů v 15.30 hodin. Během celého dne se mohou příchozí zapojit do tuleního kvízu, kde na ně čeká několik jednoduchých otázek. Za odevzdaný kvíz v pokladně zoo obdrží sladkou odměnu.
Historie chovu tuleňů obecných v ústecké zoo se datuje do roku 2001, kdy dorazil pár ze Zoo Nordhorn – samec Junior a samice Jenny. Tu v roce 2005 vystřídala tehdy roční Mary z dánské Zoo Odense, která po pěti letech porodila první mládě – nejen své, ale zároveň první mládě tuleně obecného, které se v českých a slovenských zoologických zahradách narodilo. Malá samička Jente bohužel po třech měsících uhynula na otok mozku. Zola se připojila ke stávajícímu páru v roce 2013. Bohužel, na podzim letošního roku se Junior začal potýkat se zdravotními problémy, které i přes snahu veterinářů, zoologů a chovatelů vyústily k rozhodnutí o euthanasii. Následná pitva ukázala, že důvodem úhynu byla invaginace (vchlípení) střev a jejich následná neprůchodnost. Zoo se samozřejmě pokouší sehnat nového samce, za podpory vedoucího odborné komise pro ploutvonožce Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) pana Gerarda Meijera ze Zoo Rhenen jedná s několika institucemi, které vhodné samce chovají, ale finálním výsledku ještě nebylo rozhodnuto.