Karlovarský, Ústecký kraj - Chodíte se koupat do rybníka, kde to dobře znáte? Nebo klidně v horku skočíte kamkoliv? Tak pozor! Odnést to klidně můžete kožním onemocněním. Už se to nejspíš stalo v sousedním Karlovarském kraji.
Podle Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje se zhruba u deseti dětí po koupání v Kolovském rybníku vyskytlo onemocnění zvané cerkariová dermatitida. Znanemá to, že v rybníku se mohou vyskytovat takzvané cerkarie, které mohou způsobit alergickou kožní vyrážku (viz foto). Hygienici od roku 2006 na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR nekontrolují kvalitu vody ke koupání v tomto rybníku.
Hygienici v Ústeckém kraji sledují jen ty největší a nejfrekventovanější přírodní vodní plochy. Nyní platí kvůli sinicím zákaz koupání na rybníku v Chabařovicích. Zhoršená jakost vody je na Nechranicích a v Úštěku. Menší vodní plochy a rybníčky jsou bez dozoru hygieny.
Cerkariová dermatitida
Cerkariová dermatitida je parazitární onemocnění, které se u člověka projevuje tvorbou skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže. Je doprovázena intenzivním svěděním. Způsobují ho drobní parazitičtí živočichové především rodu Trichobilharzia, jejichž životní cyklus je vázán jednak na vodní plže a dále na vodní ptáky (např. divoké kachny). Z hlediska cerkariové dermatitidy je nejdůležitější fází životního cyklu tzv. cerkariové stádium, které se uvolní z plže do vody a snaží se najít vodního ptáka, ve kterém by dokončilo svůj vývoj. Pokud narazí cerkarie na koupajícího se člověka, pronikají do jeho kůže. Při opakovaném setkání je pokus o průnik kůží člověka provázen silnou imunitní reakcí, což je vlastně cerkariová dermatitida. Cerkárie brzy po napadení kůže spontánně zmírají.