Krásné Březno – Zoologická zahrada v Ústí nad Labem shrnula v tiskové zprávě rok 2024. Podle vět přinesl úspěšné odchovy, nové druhy zvířat i realizace nových projektů v rámci areálu zahrady.
„Zoo získala významné mezinárodní uznání – nově koordinuje záchranný program ohrožených jelínků vepřích. Přivítala další koně Převalského nebo nového samce kuskuse medvědího. A důvodů k radosti bylo více!“ upozorňuje mluvčí Veronika Schranková.
Rok 2024 byl úspěšný v oblasti chovu ohrožených druhů zvířat. „Narodilo se 414 jedinců od 48 druhů zvířat. Mezi významná mláďata roku 2024 patří například samice pásovce kulovitého, vůbec první odchov tohoto druhu v ústecké zoo, dále odchov mláděte gibona bělolícího - jde o kriticky ohrožený druh, pro který se nyní buduje nová expozice „Les gibonů“. Podařilo se odchovat například i dvě klisny zeber Hartmannové. Jedná se o tradiční druh ústecké zoo, která má zároveň největší stádo tohoto druhu v Evropě. Dále zoo odchovala dva zoborožce vrásčité, v tomto případě jde o první mláďata nově sestaveného páru. Jako jediná zoo v celé Evropě pak ústecká zoo úspěšně odchovala mláďata agamy Weberovy. Unikátní byl také odchov pirani Nattererovy, k odchovu 5 mláďat došlo přímo v expoziční nádrži. Z chovaných druhů obojživelníku jsme zaznamenali nejvýznamnější přírůstky u pralesniček Anthonyových, úspěšnou metamorfózou prošlo 80 pulců,“ pokračuje v tiskové zprávě mluvčí.
Zoo v Ústí rozšířila kolekci chovaných zvířat o 6 nových druhů, mezi ně patří například dikobraz palawanský, blavor žlutý a papoušek královský. „Z významných importů stávajících druhů lze vyzdvihnout příchod tří samic klokana horského východního ze Zoo Jihlava či doplnění hejna tučňáků brýlových o sedm kusů ze Zoo Varšava. Transporty kopytníků významně komplikovala nákazová situace Bluetongue (katarální horečka ovcí), i tak se podařilo dovézt další dvě klisny koně Převalského z Tiergarten Weilburg. Do záchrany tohoto druhu se zoo zapojila v červnu v roce 2023. Nejvýznamnějším transportem byl pak nový mladý samec kuskuse medvědího z Tierpark Berlin – zoo tak má aktuálně nový chovný pár tohoto unikátního druhu, který chovají v Evropě pouze další dvě zoo,“ doplnila Veronika Schranková.
Bohužel loňský rok přinesl do zahrady i smutné zprávy. „Zoo musela přistoupit k eutanázii samice tygra malajského a páru lvů konžských. Důvodem byly ve všech případech zdravotní komplikace šelem spojené s jejich vysokým věkem. Z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu a pohybových problémů, které souvisí se stářím zvířete, musela být provedena eutanázie i u křížence orangutana bornejského a sumaterského Ferdy1 . Byl nejstarším samcem orangutana v Evropě a druhým nejstarším na světě. Zoo tím dočasně ukončila chov orangutanů a lvů,“ uzavřela tiskovou zprávu mluvčí.
FOTOGALERIE: